investor Toomas • 1. juuni 2017 kell 11:45

Investor Toomas: ravimitööstus toidab jätkuvalt Lätit

Ravimid on tulus äri, millelt lõikavad kasu ka aktsionärid. Pildil purk Botoxiga.  Foto: Reuters/Scanpix

Mai börside edetabelit vaadates tuleb tunnistada, et see hakkab igavaks muutuma – üllatusi on vähe nii Baltikumi kui maailma pingerivis.

Juba kolmandat kuud järjest on Balti börsidest kõige edukam Riia väärtpaberiturg. Kui aprillis suudeti 5,74protsendilise kasvuga tõusta maailma börside edetabelis suisa üheksandale kohale, siis mais näidati 4,53protsendilist kasvu. See tähendab aga ka langust ühe koha võrra ning Riia börsi leiab nüüd kümnendalt positsioonilt.

Volatiilsele, vaid neljast ettevõttest koosnevat Riia börsi toetavad jätkuvalt tugevalt indeksisse kuuluvad ravimitootjad. Nii tõusis Grindeksi turuväärtus mais 5,74 protsenti ja Olainfarmi aktsia kerkis 2,31 protsendi võrra. Indeksi tõusu toetas ka SAF tehnika, seda koguni 9,22protsendilise tõusuga. Kehvim kuu oli tehnoloogiaettevõttel HansaMatrixil, kes oli sellegipoolest ikkagi plussis, seda 1,41 protsendiga. Seega võib öelda, et kõik Läti indeksis olevad vähesed ettevõtted olid möödunud kuul rohelises ning toetasid selle kasvu.

Börside edetabeli tipp pole muutunud.  Foto: Äripäev

Sarnaselt eelmise kuuga oli ka mais Baltikumi lõikes tagaajajaks Tallinna börs, mille indeksi väärtus kahanes 0,7 protsendi võrra, paigutades kodumaise turu maailma edetabelis 56. kohale. Langusele aitas kaasa näiteks Tallinna Vee aktsia, mis kukkus eelmisel kuul 3,7 protsendi võrra. Seda eelkõige investorite pettumuse tõttu, mille valmistas börsifirma otsus siduda dividend kohtulahendi tulemustega.

Aprilliga võrreldes tegi mais kehvema tulemuse ka Baltikumi lõikes teisel kohal paiknev Vilniuse börs, mis kasvas 2,13 protsenti ning asub maailma börside edetabelis nüüd 16. kohal. Kuigi tulemus oli nõrgem, suudeti aga positsiooni võrreldes aprilliga 15 kohta parandada.

Ka maailmas üllatusi vähe

Kui aga vaadata maailma edetabeli kümmet parimat börsi, siis tabeli esiotsast leiab taas troonimas Venetsueela väärtpaberituru, mille indeks kerkis möödunud kuul 27,5 protsenti. Samuti on kõrgel neljandal kohal veel eelmisel kuul esikolmikusse mahtunud Ateena börs.

Volatiilsust leiab aga tabeli viimasest kümnest, kuhu on taas sattunud näiteks Brasiilia börs, mille indeks kaotas möödunud kuul oma väärtusest pea 9 protsenti. Kui Brasiilia asub edetabelis viimasel kohal, siis eelviimasele on vajunud idanaabri, Venemaa börs. Viimasest kümnest on aga välja murdnud Tuneesia, Liibanon ja Laos ning arenenud turgudest Kanada.

Mind ei mõjuta

Oma portfelli vaadates magan aga endiselt rahulikult. On ju minu peamised investeeringud USAs, mille börsiindeksid käituvad küllaltki stabiilselt. Tallinna börsi pärast ma samuti ei muretse, sest selle indeksi murelapseks oleva Tallinna Vee suutsin õigel hetkel maha müüa.

Küll aga jäävad mitmendat kuud lootustandvana silma Riias noteeritud Olainfarm ja Grindeks. Samuti tuleb pool naljaga ära mainida ka Venetsueela, mis oleks viimastel kuudel just kui stabiilse, rohkem kui 20protsendilise kasvu saavutanud. Sellegipoolest tean aga sealset majandusolukorda üsna hästi ning saan aru, et indeksisse peituvad inflatsiooni eest põgenevad kohalikud investorid. Mina hoian oma näpud jätkuvalt sellest turust seega eemal ning isegi suurema tahtmise juures oleks Venetsueelas valitseva protektsionismi tõttu väljast poolt raske oma raha sinna viia.

Hetkel kuum