EstateGuru läheb hapu laenu tagatise kallale

14. november 2017, 17:04
EstateGuru investoritele Tallinnas Nõmmel asuva Toome puiestee projekti eest võlgu jäänud Omale OÜ juht Urmas Labande näitab kõnealust arendust.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20171114/BORS/171119866/AR/0/AR-171119866.jpg
Ainult tellijale

Ühisrahastusportaal EstateGuru kuulutas välja esimese laenu tagatisvara realiseerimise.

Ühisrahastusportaal teatas investoritele, et Toome puiestee arenduslaenu võtja ei tasunud määratud ajaks kogunenud võlga ning seetõttu realiseeritakse tagatisvara eesmärgiga tagastada investoritele kogu nende raha. Arenduslaenu suurus on 224 000 eurot ning projekti all on kinni 294 investori raha.

„Toome puiestee projekt on esimene kord, kui oma kolmeaastase tegutsemise ja 220 väljastatud laenu puhul peame tagatisvara realiseerima hakkama,“ sõnas EstateGuru tegevjuht Mihkel Stamm. „Hea on see, et meie riskijuhtimismudel toimib ja investorid on kaitstud,“ viitas ta sellele, et EstateGuru väljastab laene vaid kinnisvara tagatisel. Nii on laenuvõtja maksejõuetuks osutumisel tema kinnitusel tagatise müügist saadavate tulude arvel investorite raha võimalik tagasi maksta.

Tagatisvara realiseeritakse kohtutäituri poolt elektroonilises keskkonnas oksjonikeskus.ee ning seejuures kasutatakse protsessi läbipaistvuse ja jälgitavuse tagamiseks sarnaseid põhimõtteid täitemenetlusega.

Tagatisvaraks on Nõmme linnaosas enam kui 1500 ruutmeetri suurusel kinnistul paiknev 544,7 ruutmeetri suuruse üldpinnaga lõpetamisjärgus eramu, mille turuhind on ERI Kinnisvara hindamisakti järgi 440 000 eurot.

Oksjoni alghinnaks on määratud 313 280 eurot.

Võlgnik jääb optimistlikuks

Arenduslaenu eest võlgu olev Omale OÜ juht Urmas Labande on tuleviku suhtes optimistlik. "Miks siis kohe nii pahaga," imestas ta EstateGuru otsuse üle tagatisvara realiseerima asuda. Ta kinnitas, et kavatseb tagatisvara välja osta enne, kui kohtutäitur selle realiseerida jõuab. "Kõik saab korda ning investorid saavad kindlasti oma raha tagasi," lubas ta Äripäevale.

Labande sõnul on tegemist ajutise murega, mis tuleneb likviidsusprobleemist. "Vahendid võla tasumiseks on tegelikult olemas ning ma ei saa neid kasutada minust mittesõltuvatel asjaoludel," selgitas Labande. "Olen lihtsalt ajaliselt teiste äride tõttu jännis," märkis Omale OÜ juht.

Sellegipoolest usub Labande, et tagatisvara jääb talle. "Kuu ajaga ei juhtu midagi," viitas ta sellele, et saab oma võla tasutud enne, kui kohtutäitur objekti realiseerida jõuab.

Samad lubadused ka varem

Äripäev on varem samast hapuks läinud laenust ka kirjutanud ning ka toona väitis projekti eest võlgu jäänud Labande, et tasub võla peagi. „Võin kinnitada, et laen saab EstateGurule lähiajal tasutud ning investor muretsema ei pea,“ lubas ta. Laenu tähtajaks tagastamata jätmist põhjendas Labande toona likviidsusprobleemidega, mida ta üritab laenu refinantseerimise abil lahendada.

Samal ajal hoiatas anonüümseks jääda soovinud lugeja Äripäeva kaudu investoreid, et Labande on „petis, kes punub väga kahtlaseid skeeme, võtab laene ja kasutab raha sihtotstarbetult.“

Kuna laenu tagatiseks olnud maja väärtus oli tõusnud ning pikendatud laenu pealt lubati investoritele  viivist, ei näinud EstateGuru toona probleemi. „Järjest ilmuvad negatiivsed pealkirjad ühisrahastuse teemal oleks nagu suurkorporatsioonide ja pankade huvides. Kindlasti ei aita need Eesti majanduse arengule ja finantsmaastiku kaasajastamisele kaasa,“ oli EstateGuru eestvedaja Marek Pärtel toona teema ülesvõtmise pärast pahane.

Stamm kinnitas täna samuti, et EstateGuru tegi omalt poolt kõik, et laenuvõtjaga kokkuleppele saada. „Kogu protsessi vältel on EstateGuru esindajad olnud laenuvõtjaga pidevas kontaktis, sealjuures on laenuvõtja väga koostööaldis ning tal on võimalus enne oksjoni lõppu oma võlgnevus kustutada ja kontroll vara üle taastada,“ kinnitas ka Stamm.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
14. November 2017, 17:04

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing