Mait Kraun • 26. jaanuar 2018 kell 21:01

Wall Street: keskpangad meie pidu ei riku

Citigroupi tegevjuht Michael Corbat Davosis,  Foto: EPA

Wall Streeti juhid panustavad sellele, et Föderaalreservi uus juht Jay Powell ja teised keskpankurid suudavad neil küna eest ära võtta nõnda, et pidu ei rikuta ära, kirjutab Bloomberg.

Maailma Majandusfoorumile kogunenud Wall Streeti ässad ütlesid intervjuudes, et nende arvates on keskpangad võimelised rahapoliitikat karmistama ilma, et globaalne majandus langema hakkaks või aktsiaturgudel krahh tekiks.

„Inimesed kardavad, et Föderaalreserv tõstab tänavu intresse liiga kiiresti,“ ütles Morgan Stanley tegevjuht James Gorman Bloombergile. „Ma nii ei arva. Ma arvan, et see on tervislik.“

JPMorgan Chase & Co tegevjuhti Jamie Dimoni ei morjenda, et keskpangad võivad liiga järsult pidurile vajutada. Ta ütles, et maailmamajanduse kasv on tugev ja inflatsioon on varasemast veidi kõrgem, mis ei annagi keskpangale muud võimalust kui intresse tõsta. „Nad tühjendavad seda küna väga aeglaselt,“ nentis ta.

Keskpangad valmistuvad sellel aastal stimuleerimismeetmetest loobumiseks. Tänavuste plaanide järgi karmistatakse rahapoliitikat viimase 12 aasta kiireimas tempos, sest maailmamajanduse kasv on viimase kuue aasta suurim ja inflatsioon kiireneb. Aktsiaturgude kiire kasv viitab asjaolule, et suur osa investoritest on selle info kõrvust mööda lasknud. Mitu Davosi delegaati hoiatas, et investorite rahulolu ja optimism võivad paisuda liiga suureks. Eriti ohtlik oleks inflatsioonilise šoki tekkimine, rääkisid nad.

On mitu ohtu

„Föderaalreserv ei tõsta intresse ainult tootluskõverast (yield curve) kiiremini. Ma arvan, et nad tõstavad intresse kiiremini, kui nad ise ütlevad,“ rääkis miljardärist investor ja riskifondi Bridgewater Associates asutaja Ray Dalio, kes ütles varasemas intervjuus, et praegu rahas istuvad investorid tunnevad ennast lollina ning aktsiaturult ei tasu praegu eemal olla.

Citigroupi tegevjuht Michael Corbat ütles, et finantsturud ei ole kunagi eelseisvat stimuleerimise koomaletõmbamist näinud. Keskpankurid reageerisid kümme aastat tagasi alanud ülemaailmsele finantskriisile intressimäärade alandamise ja rahatrükiga (kvantitatiivne lõdvendamine). Varem pole kunagi intressid nii kaua nõnda madalal püsinud.

Corbat arvab siiski, et Powell jätkab „hoolikat“ lähenemist, mis oli tema arvates omane ka Janet Yellenile. Powell asub Föderaalreservi juhtima veebruari alguses.

„Me oleme seni näinud, et keskpangad on pühendunud pikemale tsüklile, nad on rahatrükiga panused kõrgeks ajanud ning seda likviidsust järsult turult ära ei tõmmata. Nad ei taha turul segadust tekitada,“ ütles Corbat. „Üks risk, mis ei puuduta ainult USA keskpanka, on see, et inflatsioon jookseb eest ära ning intresse ei saa selle peatamiseks piisavalt kiiresti tõsta.“

Euroopa Keskpank on väga ettevaatlik

Euroopa Keskpangast rääkides ütles UBSi juhatuse esimees Axel Weber, et president Mario Draghi on rahatrüki lõpetamisel „väga ettevaatlik“ ning sama kehtib ka intresside tõstmise puhul. Neljapäeval teatas Euroopa Keskpank, et jätab rahapoliitika muutmata.

Harvardi ülikooli professor Ken Rogoff ütles, et probleeme võib hakata tekitama olukord, kus Donald Trump ei taha, et intresse nõnda kiiresti tõstetaks.

„Donald Trumpi ja Föderaalreservi vahel võib tekkida väga palju pingeid, kui aktsiaturg mingil põhjusel kukub ja on vaja intresse tõsta,“ ütles Rogoff. „Me võime hakata nägema Twitteri postitusi, mis käivad Jay Powelli pihta.“

Hetkel kuum