Peatükid

Inimeste tung merele ei rauge

Majandus ja kommunikatsiooniministeeriumi lennundus- ja merendusosakonna juhataja Taivo Linnamäe kinnitusel on Eesti sadamaid külastavate väikelaevade ning ka inimeste arv viimastel aastatel oluliselt kasvanud.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180316/BOOK02/180319772/AR/0/AR-180319772.jpg

Inimesed lahutavad heal meelel oma meelt just merel ja soetavad ka veesõidukeid: maanteeameti statistika näitab, et mullu anti taas väikelaevajuhi tunnistusi välja enam kui kunagi varem.

“Veeteede amet hoiab väikelaevanduse valdkonnal kogu aeg silma peal ning saab öelda, et viimastel aastatel on paatide esmaste registreerimiste arv ja esmaste väikelaevajuhi tunnistuste arv suhteliselt proportsionaalne ja stabiilne,” oli rahul veeteede ameti väike- ja siseveelaevade osakonna juhataja Andres Kõnd.

Ta täpsustas, et maanteeameti numbreid lugedes tuleb tähele panna, et väikelaevajuhi tunnistuste kehtivusaeg on 10 aastat ning alates 2015. aastast kajastuvad statistikas ka juba nii-öelda teise ringi tunnistused, sest maanteeamet hakkas neid esmaselt väljastama just 2005. aastal.
Kuid isegi kui vaadata teise ringi tunnistusi sisaldavat statistikat, on liikumine selgelt üles. Kui 2015. aastal anti välja 2637 väikelaevajuhi tunnistust, siis aasta hiljem juba 2078 ning 2017. aastal juba 3133.

Järjest enam alustatakse koolitusest 

“Järjest enam on väikelaevajuhi kursustel inimesi, kes ei omagi veesõidukit, kuid soovides hakata merel vaba aega veetma, teevad seda õigest otsast alustades, et parema teadlikkusega võimalikke ohtusid minimeerida. On ju meie merenduspoliitika üks eesmärke tuua inimesi nii merele lähemale kui ka merele ja selleks loodud tingimused on piisavalt head ning aitavad eesmärgile kaasa, hoides elementaarset ohutuse taset,” lausus Kõnd, kelle sõnul paneb veeteede amet oma igapäevatöös suurt rõhku just ennetus- ja teavitustööle väikelaevnike seas. Seda nii tehniliste ülevaatuste käigus, avalikel üritustel kui ka järelevalveprotsessis. Kõiki probleeme see siiski ei välista.

“Sellest hoolimata esineb väikelaevade kasutamisel ka rikkumisi. Näiteks 2017. aasta hooaja kohta võib ülevaatlikult öelda, et eksimusi oli väga erinevaid, mõni eksis isegi mitmel korral,” sõnas Kõnd.

Menetlusi tuli ametil mullu alustada sadama akvatooriumis lainete tekitamise keelu eiramise, väikelaeva või jeti registreerimisnumbri puudumise, väikelaeva juhtimisõiguseta juhtimise, COLREGi reegel 10 rikkumise, väikelaevajuhil lubatud alkoholi piirmäära ületamise ning tasu eest vabaajareiside korraldamisel lubatud reisijate arvu ületamise tõttu.

STATISTIKA
Lõbusõidualuste võidukäik

Liiklusregistris esmaselt
registreeritud väikelaevad

1245
veesõidukit registreeriti mullu kokku, lisaks väikelaevadele ka 83 jetti ning 37 alla 12meetrist laeva. Aasta varem oli kogu regitreeritud veesõidukite arv 1435, jette registreeriti siis 92 ning alla 12meetriseid laevu 44.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
TASUB TEADA
Milliseid paadimarke eestlased eelistavad
mullu enimregistreeritud väikelaevade margid

mootorpaadid
Dulkan 55
Terhi 51
Bush 41
omavalmistatud 32
Buster 24
Kolibri 19
Perla 19
Progress 18
Veles 18
Bella 16
Catran 13
Aquastar 12
Honwave 11
Jenhal 11
Amber 10
Astra 10
Jago 10
Sea Ray 10

purjejahid
Jeanneau 6
Beneteau 5
Albin 4
Bavaria 3
Hanse 3
Helmsman 3
Birdie 2
Compis 2
Dehler 2
Folkboat 2
Folkboot 2
IW 2
Maxi 2
Netta 2
omavalmistatud 2
Stortriss 2

sõudepaadid
Kasse 57
Nordline 18
Pella 14
Robust 13
Veles 13
omavalmistatud 11
Kolibri 10
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

PANE TÄHELE
Et merel oleks ohutu

Varustus
Veendu paadi ja varustuse korrasolekus.
Hoia kaasas kasutamis­valmis sidevahend.
Kanna päästevesti.
Keskkond
Jälgi ilmaolusid ning hinda realistlikult
oma oskusi ja teadmisi.
Hoia keskkonda.
Käitumine
Seila selge peaga.
Arvesta teiste veeliiklejatega.

Allikas: Maanteeamet

 

Maris Meiessaar
Toimetaja

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
16. March 2018, 10:36

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing