investor Toomas • 2 veebruar 2017

Investor Toomas: börsihai tiirutab okasroosikese ümber

Christer Gardell  Foto: EPA

Käisin hiljuti Soomes ja ostsin investoritele mõeldud ajakirja Arvopaperi viimase numbri - leidsin sealt artikli Rootsi aktivist-investorist Christer Gardellist, kelle tegemisi ma vahel jälgin.

Ta on selline investor, kes – nagu ta ise ütleb – kliiniliselt ehk väga põhjalikult ettevõtteid analüüsib. Teda huvitab „uinuv“ väärtus, mida alles annab ettevõttest – kas parema juhtimise, parema fookuse või struktuuri ümber tegemisega välja võtta. Igal aastal teeb Gardelli riskifond Cevian süvaanalüüsi umbes 25 firmale, millest ca kahe puhul sünnib investeerimisotsus. Nüüd lugesin ajakirjast, et investeerimishai radaril on ka Telia, kus Gardell on varemgi osanik olnud.

Mõtlesin, et kirjutan sellest, sest aeg-ajalt ikka keegi küsib, mis ma Telia aktsiast arvan ja hiljuti ma sellest ka kirjutasin. See on mul jälgimisnimekirjas. Huvi Telia vastu on läbi lipsanud mitmest Gardelli viimasel ajal antud intervjuust. Nii Arvopaperis kui ka jaanuaris Norra ajalehele Dagens Naeringsliv antud intervjuus viskas ta uuesti õhku Rootsi Telia ja Norra Telenori liitmise mõtte, mis umbes kaks aastakümmet tagasi konkurentsiameti „ei“ tõttu katki jäi. Gardelli arvates peaksid Telia ja Telenor lõpetama seiklemise kõrge korruptsioonitasemega endistes liiduvabariikides ja Põhjalas seljad kokku panema. See annaks suurt säästu.

Gardell ütleb, et pole veel Teliasse investeerinud. Aktsia hind olla liiga kõrge, arvestades et keskkond Telia põhitegevuseks on raske. Samas - äkki tahabki börsihai lahkelt intervjuusid jagades aktsia hinda alla rääkida? Gardell on mõjukas – kui meedia kirjutab, et ta on ühte või teise aktsiasse investeerinud, siis tavaliselt hind tõuseb. Teisedki tahavad reele jõuda, Gardell on mitmel korral oma strateegiaga väga head tootlust saanud.

Telia viimaseid majandustulemusi kommenteerides ütles kontserni juht Johan Dennelind, et altkäemaksuskandaalid Kesk-Aasias on aktsiat rõhunud nagu märg tekk. Sellest on kannatanud ka Telia reiting. Piirkonnast väljumine ei läinud nii kiiresti, kui taheti. Ehk õnnestub tänavu, et keskenduda Põhja-Balti turule, kus Telia tahab olla tugev liider. Just tuli uudis, et Telia koondas oma Leedu ettevõtted ühe mütsi alla. Meedia sahistas Taani rivaali TDC ülevõtmise plaanist, kuid Dennelindi sõnul on hind liiga kõrge. Rootsi meedia sahistas sedagi, et Telia juhtkonnas on frustratsioon Rootsi riigi suure osaluse pärast (37%), mis ei lase teha äriliselt kõige rentaablimaid otsuseid (näiteks ühinemiseks), mis kiirendaks kasvu ja looks aktsionäridele väärtust. Vastutav minister kinnitas seepeale, et valitsusel mingeid müügiplaane pole.

Läinud aastat nimetas Dennelind väljakutsete rohkeks. Palju tööd tuleb teha ka tänavu, et täita investoritele antud lubadus maksta dividendi 2 Rootsi krooni aktsiast (mullu 3 krooni).

Täna kauples Telia aktsia börsil kerges languses. Jääb näha, kas börsihai saab lõuatäie kätte või pühib suu puhtaks. Mitte alati ei saa ka Gardell oma tahtmist.

Hetkel kuum