investor Toomas • 2. august 2017 kell 5:15

Investor Toomas: Baltikumist sai kullaauk

Kuld  Foto: EPA

Avastasin hommikul, et juulis oleks koduturule panustamine aidanud märkimisväärselt rikastuda.

Nimelt selgub maailma börside juuli edetabelist, et esikümnesse on kerkinud nii Tallinna kui ka Vilniuse börs. Eriti hästi on läinud esimesel, kes saavutas enam kui sajaliikmelises tabelis lausa kolmanda koha, seda börsiindeksi 8,3protsendilise kasvu juures. Kaheksandale kohale jäi aga Leedu väärtpaberiturg, mis kasvas 4,81 protsenti.

Endiselt läheb hästi ka Lätil börsil, mis, tõsi, jäi Balti turgude võrdluses juulis tagaajaja rolli. Kui juunis kasvas Riia börs tänu Läti laevandusettevõttele Latvijas Kugnieciba 13,43 protsenti, siis möödunud kuul kerkis Riia börsiindeks 2,04 protsenti, asetudes sellega 27. kohale.

Laevandus ja pangandus

Laevanduse arengud mõjutasid Balti börse aga juba teist kuud, kui juunis räägiti Läti börsiettevõtte ülevõtmisest, siis juulis sattus sarnasesse olukorda kodumaine Tallink. Mõlemad olid juunis ja juulis vastavalt Riia ja Tallinna börsi peamised vedurid.

Kuigi juunis ei osanud ma laevandusele õigesti panustada, siis juulis sain rõõmu tunda, et Tallinna börsil noteeritud laevaettevõtte aktsiaid leiab ka minu portfellist. Koos ülevõtuspekulatsioonidest tuleneva turuväärtuse kasvu ning dividendiga sain tänu Tallinkile umbes 2000 euro võrra rikkamaks.

Juuli parimad ja halvimad turud.  Foto: Äripäev

Leedu börsil aitas aga esikümnesse jõuda Šiauliu pank, mille turuväärtus kerkis juulis 15,04 protsenti. Ühelt poolt võttis panga oma luubi alla Moody's, seda plaaniga finantsettevõtte reitingut tõsta. Täpsemalt on Leedu pank jäänud silma hea krediidivõime poolest, samuti on panga nähtavus turul pärast ühinemist Leedu Ukio pangaga märkimisväärselt paranenud. Lisaks on Moody'se meelest tegemist kasumliku pangaga, mille aktsia on investorite seas hinnatud. Veel mõjutas panga aktsia hinda selle nõukogu liikme Darius Šulnisega seotud fond, mis ostis kokku hulga aktsiaid.

Domineeriv Ladina-Ameerika

Veel hakkab maailma turgude edetabelist silma, et esikümnesse kuulub palju Ladina-Ameerika riike, nagu näiteks Venezuela, Brasiilia ja Tšiili. Kui Venezuela on kuid tabeli esiotsas domineerinud, siis nüüd ollakse langetud teiseks ning kahekohaline kasvunumber on asendunud 8,99protsendilise tõusuga.

Kui Venezuela puhul on tabeli eesotsas püsimisel kuude lõikes näha teatavat stabiilsust, siis sama ei saa öelda Brasiilia kohta. Veel eelmisel kuul tabeli tagumisse poolde jäänud börsiindeks on juulis tõusnud esikümnesse. Ilmselt peitub põhjus Brasiilia ekspresidendi süüdi mõistmises korruptsioonis, mis lisab investoritesse kindlust, et riik liigub vaikselt, aga kindlalt demokraatia suunas. Brasiilia investorite optimismist sain osa minagi, sest olen panustanud riigi käekäigule panustavale ETFile IShares MSCI Brazil Capped.

Kokkuvõttes jään aga möödunud kuuga rahule, sest tundub, et minu viimati tehtud investeerimisotsus õigustab end, samuti saan loota päris mitmele ettevõttele kodubörsil.

Hetkel kuum