investor Toomas • 17. jaanuar 2018 kell 3:00

Kas tõesti taas rekordid?

Micorsoft teatab tulemuse jaanuari viimasel päeval.  Foto: Reuters/Scanpix

Tõehetk hakkab tasapisi kätte jõudma: jaanuari lõpus annab Microsoft avapaugu järjekordsele tulemuste hooajale. Kas aktsiad suudavad veel tõusta või on investorid supertulemuste vastu immuunseks muutunud?

Mu portfellis teeb tulemustekella löömisega algust Microsoft, mis 31. jaanuaril pärast börsipäeva lõppu teeb teatavaks oma 2018. aasta teise kvartali tulemused. Microsoft on mu portfellis imet teinud – väikesest ja vähetähtsast positsioonist on märkamatult saanud suur. Aktsiaid sai soetatud mitmes jupis, keskmiselt 26 dollari eest, praeguseks on aktsia kerkinud 90 dollari ligi. Võib öelda, et mõneprotsendisest osast on mitte midagi tehes saanud nüüdseks enam kui 10%. Kokku on see aktsia mu portfellis kasvanud 262 protsenti, realiseerimata kasum ulatub 26 130 euroni.

Sellest, kui rahul ma ettevõtte uuenemisvõimega olen, on saanud varem ka kirjutada. Pilveäri läks käima mis mühiseb ja lisaks on pisipehmel veel paar õnge vees, mis magusaid andmekalu püüdma peaks. Investorina mulle loomulikult meeldib, kui ettevõte loorberitele puhkama ei jää. Lisaks on Microsoftil, nii kummaline kui seda ka kirjutada poleks, omamoodi monopol. Vaid vähesed organisatsioonid saavad päris ilma temata hakkama.

Aga annan endale aru, et ega kõik hea igavesti kesta saa. Microsofti P/E suhe on üle 30, kallis nagu üks korralik tehnoloogiasektori aktsia ikka. Ja investorid on möödunud aasta headest tulemustega ära hellitatud. Mul seisavad veel värskelt meeles juhtumid, kus mõni mu tehnoloogiasektori aktsia häid tulemusi näitas, aga aktsionäride emotsioon ostutuhinas ei kajastanud. Veelgi selgemalt seisab meeles Facebooki juhtide peaaegu anuvas toonis esitatud pöördumine möödunud aasta keskpaigas, kui nad teatasid, et „selline kasv jätkusuutlik olla ei saa“. Ehk: nii häid tulemusi ärge palun enam oodake. Seda enam olen põnevil: on ju Microsoft nagu omamoodi lakmuspaber selle kohta, mis ülejäänud tehnoloogiaaktsiaid sellel tulemuste hooajal tabada võiks.

Tallink: müüb siis või ei müü?

Balti aktsiatest huvitab mind enim ehk Tallink – tulemused, jah, aga veelgi enam see, kas läheb lõpuks müügiks või mitte? Tulemuste hooaega veebruaris lõpetav Apranga on soliidne dividendiaktsia, millelt aga võimsat tõusu ma praeguses turuolukorras ei oota. Olympicu tõusule panustan juba pikalt, aga pessimist minus kardab, et kuigi tulemused tulevad oodatult viisakad, ei luba hirm Läti vanalinna suure kasiinosurma ees neil aktsia hinnas kajastuda.

Hulga optimistlikum olen Norra suhtes. Eelmisel aastal näitas Statoil uskumatut edenemist ja see kõik peaks kajastuma veebruari alguses avaldatavates majandustulemustes. Enamgi veel, Statoil on oma suured uuenemisinvesteeringud teinud, nafta hinna prognoos on valdavalt positiivne – tõusu peaks seega ka tänavu jaguma. Murelapseks on Leroy, mis hoolimata sellest, et Hiina turg talle pisitasa paotub, ei saa õiget hoogu sisse. Samal ajal on ta hinna poolest nii alla müüdud, et vähegi positiivsed tulemused peaksid talle hästi mõjuma. Täpselt vastupidine seis mu tehnoloogiaaktsiatega: soliidne ettevõte, mis kaupleb praegu, kallite aktsiate ajastul, uskumatult odaval hinnatasemel.

Lisaks põnevale tulemuste hooajale on varsti ka rasvast dividendihooaega oodata. Allianz arvutas hiljuti välja, et Euroopa börsiettevõtted teevad tänavu suure rekordi: dividende jagatakse välja ühtekokku 323 miljardit eurot, ligi 8 protsenti enam kui aasta varem. Ma olen ka väikese protsendiga sellest summast rahul!

Hetkel kuum