investor Toomas • 4. veebruar 2018 kell 10:00

Kaua Apple rahvast sõltuvuses hoida jaksab?

Apple  Foto: epa

Apple'i tulemused olid ootuspäraselt viisakad, aga kasumihoiatus tegi meele mõruks.

Apple'it hoida tähendab võitjat hoida. See oli pikka aega mu investeerimistees, ja on siiani. Kontsern, mis suudab sisuliselt ühe tootega massides tekitada nii sõltuvust, eufooriat, kvartalipikkuseid järjekordi kui ka sotsiaalset sundi sõprade vahel, peaks näitama, et kui seda tabavad hädad, on ettevõttel piisavalt uuendusmeelt, et järjekordne kübaratrikk teha.

Igal juhul tõestas Apple kvartalitulemusi esitades, et tegu on jätkuvalt müügimehega, kes sulle kõrbes ka liiva pakkuda suudab. Toon, millega raport kirjtuatud oli, võttis kasutusele kõik ülivõrded: kõigi aegade rekord, aegade parim tulemus. Ja tõsi: Apple'i käive küündis 88,7 miljardi dollarini, samal ajal kui analüütikud ootasid 87,1 miljardit. Kasum aktsia kohta ületas samuti ootusi ja jõudis 3,89 dollarini aktsia kohta. Vaba raha hulk aina kasvab.

Apple kui investeerimisguru

Mida Apple rahaga teeb? Aruandest selgub, et kontsern panustab suure rahahulga juures – millest möödunud kvartalis 41 miljardit väärtpaberitesse investeeris – rohkem, ehk üle kolme miljardi dollari, innovatsioonile. Kontserni investeerimisharu on ülimalt huvitav, seal pööritati läinud kvartalis kümneid miljardeid dollareid. Juba suvel oli Apple enam kui 50 miljardi dollariga üks suuremaid USA võlakirjade omanikke.

Ja mitte ainult. Financial Times kirjutas, et Apple'il on 163 miljardi dollari vaba raha vastu 122 miljardit dollarit võlga. Lisaks tabab kontserni USA värskest maksureformist umbes 38 miljardi dollari suurune nõue. Muudatustest lubatakse rohkem rääkida kevadel, kuid finantsjuht kinnitas, et käes on võimalus luua ettevõtte jaoks sobivamat kapitalistruktuuri.

Ja selgub, et ka uue iPhone'i müük ei lähe nii libedalt kui arvati: müüginumbrid jäid jõulukvartalis 77,3 miljardi dollari juurde. See on ligi protsendine langus ülemöödunud aasta jõuludega võrreldes. Sügisel, kui samuti müüginumbreid kardeti, lohutasid kõik analüütikud kui ühest suust: ärge kartke - tulevad jõulud ja tehakse sellist müüki, et Apple ei jõua rahagi lugeda.

Dividendi ootuses

Raha lugeda ei jõuta ehk tõesti, kuid põhiäriga pole kuigi roosilised lood. Jaapani ajaleht Nikkei teatas, et Apple vähendab iPhone'ide tootmismahtu selles kvartalis 40 miljonilt 20 miljonile, sest nõudlust lihtsalt pole.

See ei jäta ka tulevastele müüginumbritele mõju avaldamast: praeguseks kvartaliks tõmbas Apple tooni mitme kraadi võrra tagasihoidlikumaks: käive kõige enam 62 miljardit, kulud pisut suuremad.

Kuid Apple ei oleks see, mis ta on, kui ei suudaks viletsast olukorrast auga välja tulla. Ettevõttel polnud vaja teab mis suurt vaimujõudu, et investorite jahedat reaktsiooni ette näha. Seega pandi mängu innovatsiooni ja tulevikulootuste järel paremuselt järgmine relv: raha. Teatati plaanist investorite vahel jagada umbes pool oma nurgas seisvast vabast rahast ehk 163 miljardit dollarit. See tõstis aktsia järelturul 3,4 protsendi võrra, rekordilise 173 dollarini.

Mind ootab esialgu ees veebruari keskpaigas laekuv 63sendine dividend. Ja aina kasvav sportlik huvi: kuidas Apple iPhone'i probleemist välja tuleb?

Kogemus ütleb, et olen Apple'it mitu korda liiga vara maha kandnud. Nii et tasub oodata ja vaadata.

Hetkel kuum