Äripäev • 2. november 2016 kell 12:00

Oravaid ähvardab võimust ilmajäämine

Foto: Anti Veermaa

Poliitilised sündmused ja väljaütlemised viitavad valitsuse lagunemisele. Umbusaldus peaministrile ei pruugi seekord veel läbi minna, kuid näitab selgelt, mis suunas triivib valitsev võim, kirjutab Äripäev juhtkirjas.

Esmaspäeval, 7. novembril kavatsevad riigikogu opositsioonierakonnad esitada peaminister Taavi Rõivase umbusaldusavalduse. Toetust otsitakse ka koalitsioonierakondadest, kelle juhtivpoliitikud on viimasel ajal Reformierakonna otsuseid teravalt kritiseerinud. 

SDE ja IRL mõtlevad veel

Umbusaldusavalduse allkirjade kogumist veab Keskerakonna fraktsiooni juht Kadri Simson, kelle vastasseis Taavi Rõivase või ka mõne teise Reformierakonna võimul oleva juhtpoliitikuga tõenäoliselt ei üllata. Lisaks Keskerakonnale opositsiooni kuuluva EKRE liitumine umbusaldusega tundub samuti loogiline, kuna mõlemad on pikalt hõiganud välja vajadust võimuvahetuse järele.

Reformierakonna olukorra teeb keeruliseks valitsusliitu kuuluvate sotside ja ­IRLi juhtide hiljutised seisukohad, mis kõlavad kui ettekääne valitsuse lagundamiseks. Rahulolematus üksteisega, mida vahepeal suudeti maha vaikida, on taas tõusnud päevavalgele.

Praegu nõuavad nii sotside juht ­Jevgeni Ossinovski kui ka IRLi esimees ­Margus Tsahkna häälekalt, et valitsus hakkaks arutama riigikogu liikmete ­nõukogudesse kuulumise küsimust. Kui Ossinovski ja Tsahkna tahavad hakata seda lõpuks valitsuskabineti tasemel arutama, siis Rõivas on Reformierakonna esindajana teemat pidevalt edasi lükanud või eiranud. Lõpuks aga tundub Reformierakonnaga praegu veel liitlassuhetes püsivate IRLi ja SDE kannatus katkevat, kui Rõivase juhitav partei ei hakka tegema järeleandmisi. Kuid nõukogusse kuulumise teema on vaid ettekääne murda Reformierakonna valitsemisaeg.

Taavi Rõivas oli nädala alguses veel optimistlik ja ütles, et ootab umbusaldust põnevusega. Peaminister tahab näida enesekindel, kuna ei usu, et umbusaldus kõigutaks kuidagi tema või praegu võimul oleva Reformierakonna trooni. Samas peab Rõivas arvestama, et liitlaserakondade liikmed ei ole üksmeelel tema toetamises.

Kuigi sotsid ei ole veel umbusaldamist erakonna sees läbi arutanud ega jõudnud ühisele seisukohale, väidab SDE juhatuse liige Urve Palo, et idee leiab SDEst mõttekaaslasi. Tema on seda meelt, et oravad tuleb võimult kukutada.

Kes peab kauem vastu?

Sarnaselt Ossinovskiga heidab ka Tsahkna Rõivase ­erakonnale ­ette liigset venitamist. Samuti süüdistab Tsahkna Rõivast põhiseaduse rikkumises. Seega on sõbralikust õhkkonnast või sujuvast koostööst asi kaugel. Pigem on kolme erakonna läbisaamine nagu konarlikul teel sõitmine, kus masin pidevalt rappub. Küsimus on, kui kaua vastu peetakse.

Umbusalduse kõrval tasub hoida silm peal ka Keskerakonna siseheitlusel. Oluline on, kas erakonna juhina jätkab Edgar Savisaar või võtab keegi teine ohjad üle ning suudab seeläbi muuta erakonna läbilöögivõimelisemaks ka valitsusliitude moodustamisel. Kui Keskerakond saab uue juhi, on ka suurem võimalus valitsuse vahetumiseks.

Kuna Rõivase autoriteet mureneb, siis peab ta tegema viimased jõupingutused, et hoida praegust valitsust koos. See saab Rõivasel peaministrina aga raske olema, sest liitlaste üksteisega rahulolematus püsib.

Hetkel kuum