Äripäev • 10. juuli 2017 kell 4:00

Tahad olla nagu investor Toomas? Ole

Foto: Anti Veermaa

Meie üks tuntumaid töötajaid on investor Toomas, kes toob kasu nii õigete otsuste kui ka eksimustega, kirjutab Äripäev juhtkirjas.

Reedene Äripäev vaatas investor Toomase portfelli ja kuigi selle aasta seis jõudis miinusesse said paigutused investoritelt kiita. Kasvuprotsent, kui seda korrigeerida väikse riskiga, ületab nii Tallinna börsi kui S&P 500 indeksit. Nende näitajate eest sai Toomas vägagi kiita.

Tahad tunda end nagu investor Toomas? Aga palun, hangi portfell ja hakka pihta, soovitab Äripäev. Hoolimata sellest, et äikeseennustused börsil sagenevad, tasub väikselt alustada ja oma võimaluse järgi ringi vaadata. Sellega on ületatud kõige raskem osa, võrreldav sportimise juures teekonnaga diivanilt välisukseni.

Äripäeva toimetuses pappalusel seisev Toomas on aga rohkem lihast ja luust kui mõni pärisinimesest soovituste jagaja. Peapõhjus on selles, et investor Toomasel on mängus päris raha. Jah, ta ei ole selle teenimiseks palehigis tööd teinud, aga päris raha võitmine-kaotamine on ikka tõeline tunne võrreldes virtuaalmängu hüpoteetiliste numbritega.

Väiksemas summas seda järele teha on kindlam ja väiksema kaotuse läbitegemine vaktsineerib mõneks ajaks kenasti ilmeksimatuse tunde vastu.

Toomas sarnaneb pärisinvestoriga ka selle poolest, et teeb ise ära ka kogu tehnilise osa, mis aktsiate ostuga kaasneb.

Investor Toomasele on edu toonud see, et ta ajab oma asju avalikult. Kindlasti hoiab see teda konservatiivsena, mille võib tõlkida riskidest hoidumiseks, või kes soovib, ka erakorraliselt suurest võidust loobumiseks. See aga distsiplineerib ja paneb oste-müüke hoolikalt kaaluma. Puhtalt kohustus lugejale oma samme põhjendada välistab kaasajooksmise lühiajaliste börsitähekestega. Omaette toimetades kiputakse iseenda intelligentsust nautima, lähtudes tegelikult rohkem kategooriatest meeldib-ei-meeldi kui kainest arvutusest.

Mitu pead on mitu pead

Mitmesugused investeerimisklubid tõestavad, et teisedki tunnevad seda kollektiivse tarkuse jõudu, mida investor Toomas kasutab. Nii on Äripäev mitmel korral kajastanud Naisinvestorite klubi tegemisi ja investor Toomase endagi kutsel on hulga huvilisi kogunenud. Loomulikult toob neid ühest küljest kokku soov midagi uut õppida teoorias, aga vähemalt sama tähtis on jagada omavahel kogemusi ja elamusi. Otsuste läbiarutamine võib muidugi vahel käia ka stiilis luik-haug-vähk, demokraatia on paraku aeglasem süsteem kui diktatuur.

Toomase teeb inimlikuks ka eksimine ja oma eksimuste ülestunnistamine. Katastroofiga ähvardavaid vigu pole ta teinud, väiksemaid on ette tulnud. Näiteks 2015. aastal ostis ta tipust Euroopa aktsiate käekäiku järgiva fondi EXSA ETFi. Kaks aastat hiljem tuli see vindunud investeering müüa ja kaotus koolirahaks nimetada. Järgmine kord tuleb investeering pikema aja peale hajutada. Ka 2012. aastal ostetud vasekaevandaja Southern Copperi aktsia vedas teda alt – vase kahanenud hind tõmbas kaasa ka muidu tubli firma. Ja alati saab mõelda, kas aktsiat sai liiga vara müüdud, värsked näited Apple ja Microsoft.

Nii on investor Toomas tõesti nagu inimene tänavalt, mina või sina, ja see, millega tema hakkama sai, on ka meile jõukohane.

Töötajana on investor Toomas Äripäevale hea leid. Peaaegu nagu muinasjutu Puulane ja Tohtlane, nemad ka süüa-riiet ei küsinud, aga tööd murdsid mehemoodi, tuli ainult ööseks likku panna. Investor Toomas samuti palka ei taha ja uued investeeringud teeb oma rahast, Äripäeval tuli algul ainult miljon sisse panna, õnneks krooni, mitte eurot.

Hetkel kuum