6. august 1998 kell 22:00

Jeen ja dollar ebasoosingus

Dow järsk langus teisipäeval tõmbas dollari kursi kolmapäeva jooksul alla, ent vastu neljapäeva hakkasid kiirelt nõrgenema Kaug-Ida paljukannatanud valuutad ning see tõukas dollari jeeni vastu taas üles. Eeskätt oli spekulatiivse rünnaku all Hongkongi dollar, mida sealne keskpank oli sunnitud toetama interventsiooniga. Dollarit tugevdas ka aktsiaturu tõus teisipäevase suurlanguse järel, ehkki aktsiahindade edasised väljavaated on ähmased.

Dollari tõusul oli siiski 145 jeeni juures kindlalt müts peas, sest paljud ootavad tänast peaminister Obuchi kõnet. Ka Lewinski tunnistajapulti andmine on dollarile negatiivne sündmus. Samas on vähemalt Obuchi kõnes tõenäoliselt sisalduvad «rosinad» praeguseks juba hinna sisse arvutatud, mis piirab jeeni tugevnemisvõimalusi pärast kõnet.

Saksa marga vastu püsis dollar suhteliselt stabiilsena, Saksa tööpuuduse oodatust tagasihoidlikum vähendamine margale suurt mõju ei avaldanud, samuti kui tööstustoodangu vähenemine. Dollar nõrgenes päeva jooksul marga vastu, sest aktsiaturu ja poliitilise ebastabiilsuse riskid USAs ning nõrgenev majandus Suurbritannias sundisid paljusid kasutama marka ohutu sadamana. Tavapäraselt võitnuks Hongkongi dollari ja Hiina jüaani devalvatsioonikuuldustest USA dollar, seekord läks teisiti.

Briti intressimäärad jäid seekord muutmata. Majandus on välja käinud ebameeldiva üllatuse ning Inglise Pangal pole naela languse peatamiseks kuigipalju arvestatavaid vahendeid arsenalis.

Hetkel kuum