8. oktoober 1998 kell 22:00

USA dollar nõrgeneb

Pärast kolmapäevast 6protsendist langust odavnes dollar eile jeeni suhtes veel üle 8 protsendi.

Saksa marga suhtes odavnes dollar eile esimest korda pärast 1997. aasta jaanuari 1,59 margale.

Jaapani jeeni suhtes langes kurss 112 jeenile, mis on madalaim tase sama aasta juunikuust saadik. Seega on dollar läbi teinud väga suure languse, võrreldes 147,24 jeeniga, kuhu ta kerkis tänavu 11. augustil.

Dollari järsk odavnemine on suures osas tingitud investorite reaktsioonist uudisele, et Jaapani valitsus on lähedal läbimurdele riigi pangandussüsteemi võlaprobleemide lahendamisel. Dollari atraktiivsust vähendab ka turgude ootus, et USA intressimääradveelgi alanevad.

Kolmapäeval hoiatas USA keskpanga juht Alan Greenspan, et USA majanduskasvu väljavaade on maailma finantsturgudel valitseva languse tõttu halvenenud.

«USA majanduse 1999. aasta kasvuväljavaated on Vene rubla devalveerimise ja võlamoratooriumi järel järsult nõrgenenud,» ütles Greenspan.

Suurim oht USA majandusele ei johtu mitte niivõrd USA ekspordi vähenemisest kui finantssüsteemi nõrkusest. Kartes likviidsusprobleeme, võivad USA pangad järsult piirata ekspordiettevõtetele antavaid laene, mis tooks kaasa majanduskasvu pidurdumise.

«Need tegurid viivad nõudluse alla,» ütles Greenspan. «Sellises olukorras peab rahapoliitika olema äärmiselt täpne,» jätkas ta viidates võimalusele, et USA intressid peagi veelgi alanevad.

Väljavaated, et nõudmine USAs väheneb ning vahetuskurss muutub Euroopa firmadele kohalike USA rivaalidega konkureerimiseks vähem soodsaks, viisid Euroopa börsid eile tugevale langusele.

Aktsiate hinnad eesotsas pangandus- ja ekspordisektori aktsiatega kukkusi kahe kuni viie protsendi võrra.

Rootsi börs kukkus päeva lõpuks 4,7 protsenti, Soome lõpetas 5,2 protsenti ja Amsterdam 4,7 protsenti madalamal.

Kõik kolm on börsid, kus tooni annavad suured ekspordifirmad. REUTERS-FT-ÄP

Hetkel kuum