ÄP fototoimetus • 20. september 1999 kell 22:00

MeritaNordbanken kosib Norra suuruselt teist panka

Norra Christiania Banki liitmisega tõuseks uue suurpanga koondbilanss 128 miljardile dollarile, eraklientide arv ületaks seitse miljonit, äriklientide arv läheneks poolele miljonile ning võrgupanga kasutajaid oleks umbes 800 000.

Soomes annaks ühinemine panga kätte 40 protsenti turust, Rootsis ja Norras vastavalt 20 ja 10 protsenti.

Nii MeritaNordbankeni kui Christiania Banki aktsia hind hüppas uudise peale üles, viies Euroopa börsidel tõusule kogu pangandussektori, kuid analüütikud on kiitusega ettevaatlikud.

«Esimesel pilgul tundub MeritaNordbankeni poolt pakutav hind üsna kõrge,» ütles Soome Leonia panga analüütik Petri Korpineva. «Pärast seda, kui Põhjalas kavandatavast ühinemisest oli juba nii palju räägitud, olid nad (MeritaNordbanken) sunnitud seisus ning pidid välja tulema piisavalt atraktiivse pakkumisega,» jätkas ta.

44 Norra krooni, mida MeritaNordbanken Christiania Banki ühe aktsia eest pakub, ületab Norra panga viimase sulgemishinna peaaegu 30 protsendi võrra. Pakkumise koondhinnaks oleks sellisel juhul 24,3 miljardit Norra krooni ehk 3,1 miljardit dollarit.

Teised analüütikud aga arvavad, et pakutud hinnatase on alles algus. «Siin tuleb hinnasõda,» ütlevad nad, pidades silmas eelkõige Handelsbankenit ja SEBi, kes samuti ihkavad Läänemere regioonis liidripositsiooni. Eile ei soostunud kumbki pank võimalikke ostupakkumisi kommenteerima.

MeritaNordbanken teatas oma avalduses, et tehingu toimumiseks on vaja, et 90% Creditbankeni aktsiakapitalist esindavad aktsionärid selle heaks kiidaksid. Nii on tarvis ka Norra rahandusministeeriumi kinnitust, sest ligi 35% Christiania aktsiatest on riigi kontrolli all.

Esimene reaktsioon rahandusministeeriumist oli jahe -- mitu parlamendisaadikut eesotsas majanduskomisjoni esimehe Morten Lundiga nõuavad vähemalt kolmandiku aktsiate jätmist riigile. «Christiania on meile nii oluline, et me ei taha anda seda välismaalastele,» ütles Lund.

Christiania tegevdirektor Tom Ruud aga ütles, et on MeritaNordbankeni pakkumisest «positiivselt huvitatud».

Ühinemise tulemusel loodab MeritaNordbanken kahe aastaga kokku hoida 80 miljonit eurot. Kahe panga sisesüsteemide ühendamiskuludeks hinnatakse umbes 75 miljonit eurot.

Ühinemisuudis viis Euroopa turgudel kogu pangandussektori tõusule. Christiania aktsia kerkis 26%, Merita oli kella neljaks Helsingis tõusnud üle 6 protsendi, kuid Nordbankeni aktsia Stockholmis langes.

Autor: ÄP

Hetkel kuum