Töötuskindlustusmakse väheneb

Kristi Malmberg 30. aprill 2001, 00:00

Tööstuse ja Tööandjate Keskliidu, Ametiühingute Keskliidu ja riigikogu liikmete koostöös on valminud sisuliselt uus töötuskindlustusseadus. Selle kohaselt moodustub töötuskindlustusmakse kogumiseks avalik-õiguslik institutsioon, mille nõukogu koosneb tööandjate, töötajate ja riigi esindajatest.

Esialgse kava kohaselt paneb töötuskindlustusmakse suuruse paika avalik-õigusliku institutsiooni nõukogu

Töötuskindlustusseaduse eelnõu ühe autori Raivo Paavo sõnul hakkab makse suurus olenema ka majanduse hetkeolukorrast. ?Samas on kavas makse miinimum- ja maksimummäärad seadusesse sisse kirjutada,? märkis Paavo.

Senises variandi kohaselt oleks iga töötaja hakanud töötuskindlustuseks maksma 1 protsendi oma brutopalgast, millele tööandja poolt oleks lisandunud veel 0,5 protsenti.

Tööstuse ja Tööandjate Keskliidu jurist Tarmo Kriis ütles, et nende ettepaneku kohaselt peaks tööandja makse jääma 0,1?0,2 protsendi piiresse.

Senise töötuskindlustusseaduse variandi kohaselt kompenseeris makse koguja ettevõttele kõik koondamiskulud ja hüvitised pankrotistumise korral. Kriisi hinnangul tuleks hüvitisi maksta vaid pankrottide korral ja kuni kolme kuu töötasude ulatuses. Vastasel korral võimaldab see Kriisi hinnangul igasuguseid mänge seadusega. ?Teen oma sõpradega firma, tõstan raha ühest taskust teise ja siis aasta lõpus võtan koondamisraha ka välja,? selgitas Kriis.

Ametiühingute Keskliidu sotsiaalsekretäri Harri Taliga sõnul jääb nende ettepaneku kohaselt see 1 protsent kindlustusmakse maksimummääraks ja 0,5 protsenti miinimummääraks. ?Loodame, et Eestis tööpuudus ei jää igavesti 14 protsendi juurde ja seega ei pea miinimummäär väga kõrge olema,? lausus Taliga.

Kui tööpuuudus kasvab, siis peab ka töötuskindlustusmakse suurus kasvama ja vastupidi. ?Üle 1 protsendi brutopalgast ei tahaks töötajad maksta,? märkis Taliga.

Täna koguneb töötuskindlustuse töögrupp sotsiaalministeeriumisse viimaseid muudatusi arutama. Paavo sõnul on kavas seadus juuni keskpaigaks vastu võtta ning hakata töötuskindlustusmakset koguma järgmise aasta 1. jaanuarist.

?Soovime ka, et esimesi väljamakseid oleks võimalik teha juba 1. juulist 2002,? ütles Paavo. Sotsiaalministeeriumis varem väljatöötatud eelnõu kohaselt oleks esimesed väljamaksed saanud toimuda kõige varem aasta pärast maksete koguma hakkamist.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing