Õigusvaakum välismaist volikirja ei mõjuta

11. mai 2001, 00:00

4. mai ÄPs ilmunud artikkel ?Välismaine volikiri viskleb Eesti õigusvaakumis? tõdeb, et välismaal koostatud volikirjade abil teostatud tehingud võivad olla Eestis õigustühised mullu novembris tehtud riigikohtu otsuse tõttu.

Artikkel nendib, et Eestis on tekkinud olukord, kus välisriigis asuva firma juhatuse või nõukogu liige peab iga toimingu tegemiseks sõitma Eestisse allkirja andma ja nii Eesti notari juures oma volikirja tõestama. Rahvusvahelisel turul tegutseva konsultatsioonifirma Divec kogemuste kohaselt asi s nii keeruline pole. Volikirja on võimalik ka välismaal vormistada nii, et seda Eestis aktsepteeritakse.

Et välismaal välja antud volikirja kasutada Eestis peab see olema legaliseeritud kas Eesti välisesinduses või välisministeeriumi konsulaarosakonnas. Riikidega, millel on Eestiga sõlmitud õigusabilepingud, pole vaja isegi legaliseerimist ning piisab ainult dokumendi väljastanud riigi notari kinnitusest. Need riigid on Leedu, Läti, Ukraina ja Venemaa. Ülejäänud riikide puhul tuleb lisaks nõuetekohasele legaliseerimisele mõningate õigustoimingute puhul jälgida, et välismaal välja antud volikiri oleks sisulise tõestusega.

Eestis tekib probleeme reeglina volikirjadega, mis on välja antud angloameerika õigussüsteemis, sest seal mõistetakse notariaalse tõestamise all peamiselt vaid allkirja tõestamist notari poolt.

Et välismaal välja antud volikirja aktsepteeriks Eesti notarid, tuleb see vormistada sisuliselt tõestamisega. Välismaa notar loeb volituse ette isikule, kes selle allkirjastab, kontrollib inimese teo- ja otsustusvõimet ning juriidilise isiku puhul ka esindusõigust ja õigusvõimet. Oluline on välismaal välja antud volikirja teksti lisada laused, mis tõendaksid sisulist dokumendi tõestamist ning need laused välismaa notariga eelnevalt kooskõlastada. Divec on suhelnud sel teemal mitmete angloameerika õigussüsteemis tegutsevate notaritega ning üldjuhul on nad nõus volikirju sisuliselt tõestama. Korrektse vormistuse korral aktsepteerivad Eesti notarid ja kohtud ka nt Suurbritannias või USAs välja antud sisulise tõestusega volikirju ning välisriigis asuva firma juhatuse liige ei pea ilmtingimata Eestisse sõitma.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing