Arvamusi spetsialisti eest valuraha küsimisest

09. juuli 2001, 00:00

Kui inimene saab mingis valdkonnas baashariduse ning läheb seejärel välismaale tööle, siis pole küll mingit alust nõuda temalt õpperaha tagasi. Pigem on suund olnud rohkem sellele, et spetsialistile antakse konkurentsivõimeline haridus ning töökoha valik on inimese enda otsustada. Kalmar Kurs, haridusministri nõunik (ÄP, 06.07.)

___________________________________________

Ma ei usu, et see küsimus kunagi arutusele tuleb. Minu teada pole sellist süsteemi kusagil rakendatud.Siim Kallas, rahandusminister (ÄP, 06.07.)

___________________________________________

Praegu maailmas leviva suundumuse kohaselt pigem kaasatakse spetsialiste pikemaajaliselt ning distantsilt. Põhjused on seotud arusaamisega, et intellektuaalse töö tegijale mõjub ümbritseva keskkonna stabiilsus positiivselt ning teiseks ? inimeste liigutamine on sõltumata migratsioonipoliitika liberaalsusest ja piiride avatusest siiski aeganõudvam, kui vajalik reageerimiskiirus seda eeldaks. Linnar Viik, peaministri nõunik (ÄP, 06.07.)

___________________________________________

Arvan, et riigi poolt selline pearaha küsimine on ebaeetiline. Inimestele peaks looma konkurentsivõimelised töötingimused siin, et nad tuleks Eestisse tagasi. Kalle Tarien, ASi Sertifitseerimiskeskus juhataja (ÄP, 06.07.)

___________________________________________

Küsimus on arutluse tasemel üleval olnud aasta või kaks, seda mitte ainult ELi kontekstis, vaid ka üldisemalt. Mitteametlikult on ikka räägitud, kuid samas pole mingit ühtset hoiakut või poliitikat välja kujundatud. Juhtub üsna sageli, et ministeeriumidest lähevad head inimesed välismaale tööle ning sellega koos läheb koolitusraha kaduma. Samas ise arvan, et ei tule konkreetset ühtset süsteemi. Iga ministeerium võib ise rakendada töötajate hoidmiseks meetmeid töölepingu kaudu. Näiteks pooltevaheline kokkulepe, et inimene jääb pärast kalli koolituse saamist teatud ajaks ametisse avalikku sektorisse. Keit Kasemets, Eurointegratsioonibüroo koolituse talituse juhataja (ÄP, 06.07.)

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:42
    Otsi:

    Ava täpsem otsing