Suletud telefon muutub prügiks

30. august 2001, 00:00

Vastavalt vabariigi valitsuses aprillis vastu võetud otsusele on Eesti Mobiiltelefon (EMT), Radiolinja ja Q GSM kohustatud hiljemalt alates 1. septembrist vahetama infot nende klientidelt varastatud või muul põhjusel suletud mobiiltelefonide kohta ehk siis looma ühise musta nimekirja.

Sellest tingituna ähvardab tuhandeid telefonikasutajaid oht, et nende telefon võib hiljemalt 1.septembrist tummaks jääda. Halvimal juhul tähendab telefoni tummaksjäämine seda, et soodsalt muretsetud mobiili võib praktiliselt ära visata, sest telefoni mustast nimekirjast mahavõtmine pole enam võimalik. EMT avalike suhete juhi Kaja Pino kinnitusel saab nn mustast nimekirjast telefoni vabastada ainult selle inimese avalduse alusel, kes telefoni musta nimekirja kandis. ?Kui nö käest-kätte ostetud telefon osutub musta nimekirja kantuks, ei saa me klienti kahjuks kuidagi aidata,? kinnitab Pino.

Juhul, kui telefon on muretsetud heauskselt, võib selle tummaksjäämise korral pöörduda ka avaldusega politsei poole, kuid seda, mis telefonist edaspidi saab, on raske ennustada. Politseiameti pressibüroo vanempressiesindaja Kadri Palta sõnul sõltub see, mis konkreetselt telefonist edasi saab, kriminaalasja menetlevast politseinikust ja sellest, kas telefoni õiget omanikku on võimalik tuvastada. ?Mis aga puutub telefoni edasi kasutamisesse, siis see on tõenäoliselt võimatu,? kinnitab Palta.

EMT avalike suhete juhi Kaja Pino sõnul on selliste pettumuste vältimiseks ainus soovitus nurgatagustelt käest kätte müüjatelt ja kahtlastest keldripoodidest telefoni mitte osta. ?Pikas perspektiivis on see kasulik ka teisest aspektist: kui nõudlus kaob, aitab see kindlasti vähendada ka mobiiltelefonide vargusi,? arvab ta Täielikult pole siiski mobiiltelefonide varastamist võimalik vältida, sest alati leidub spetsialiste, kes on nõus teatud tasu eest telefonis olevat infot muutma.

Võimalike pettuste vältimiseks tasub alati enne telefoni ostmist kontrollida, kas konkreetne telefon on kantud musta nimekirja või mitte. Seda saab teha kas helistades kliendiinfo telefonile või siis näiteks internetis, EMT koduleheküljel. Seoses erinevate operaatorite andmebaaside ühendamisega leiab Eesti Mobiiltelefoni otsingumootor nüüd üles ka need telefonid, mida kasutati enne varastamist näiteks Radiolinja või Q-GSMi võrgus, varem polnud selline ristkontroll võimalik.

Telefoni legaalsuse kontrollimiseks on vaja teada aparaadi IMEI koodi. Reeglina on see pikk numbrikood kirjas mobiiltelefoni karbi peal ning ostuarvel, kui neid pole, saab oma telefoni unikaalset IMEI koodi näha, kui telefoni klaviatuurilt sisestada *#06#. Ekraanile ilmuv 15 kohaline number ongi telefoni IMEI kood. Koodi teadmine on oluline ka selleks, et varguse korral oleks võimalik see kiirelt operaatorile edastada.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:50
Otsi:

Ava täpsem otsing