Telekomide raske nädal

Peeter Koppel 10. september 2001, 00:00

Eelmine nädal kujunes eriliselt raskeks telekommunikatsioonisektori aktsiatele ? seda nii operaatorite kui ka telekommunikatsiooniseadmete tootjate osas.

Operaatorite peamiseks probleemiks on astronoomiliseks paisunud võlakoormad, mille süüdlaseks on Lääne-Euroopas omandatud 3G-mobiilsidelitsentsid. Loodeti, et mobiilne internet kasvatab operaatorite tulubaasi oluliselt, kuna mobiilseadmete vahendusel saab vahendama hakata nii meediat kui edendada mobiilkaubandust. Nüüd aga on unistused purunenud ning neist sageli järel vaid võlakoorem.

Veel hiljuti rääkisid mobiilsideoperaatorid võlakoorma agressiivse vähendamise plaanist, kuid esimesena julges oma plaanid eelmisel nädalal ebarealistlikuks tunnistada France Telecom, kelle võlakoorem ulatub juuni lõpu seisuga 64,9 mld euroni. Lisaks sellele teatas ettevõte, et ei kavatse praeguse aktsia hinna juures aktsiaemissiooni teel lisakapitali hankima hakata.

France Telecomiga sarnases olukorras on ka Deutsche Telekom. Mõlemad ettevõtted annavad signaale, et aktsiaemissioon võidakse korraldada siis, kui aktsiate hind taas tõusma hakkab. Turuosalised leiavad aga, et enne võlakoorma reaalset vähenemist pole mainitud operaatorite aktsiad sugugi atraktiivsed. Nõiaring.

Operaatorite lisakapitali hankimata jätmine ja keskendumine võlakoorma vähendamisele tähendab kindlasti investeeringute vähendamist. Investeeringute vähendamine annab aga tõsise hoobi telekommunikatsiooniseadmete tootjatele, kelle tulubaasi kasvama hakkammist on loota alles siis, kui operaatorid on oma võlakoorma vähendamiseks mingi adekvaatse lahenduse leidnud. Eelmisel nädalal teatasid seniste prognooside kärpimisest Ericsson, Motorola, Marconi ning Alcatel.

Üldiselt valitseb arvamus, et ka seni vaikselt mängu jälginud Nokia peab juba sel nädalal tunnistama, et kolmandaks kvartaliks planeeritud 0?5protsendiline käibe kasv on ebarealistlik.

Unistused kiiret andmeedastust ja liikuva pildi edastamist võimaldavast kolmanda põlvkonna mobiilsidest said eelmisel nädal samuti tugeva hoobi. Viimase aja uuringute kohaselt ei huvita mobiilside kasutajaid eriti läbi telefoni internetis surfamine ning veel vähem oldaks nõus telefoni kaudu raha kulutama.

Viimast oleks A.T. Mana-gement Consultantsi ja Cambridge Business Schooli uuringu järgi nõus tegema vaid 4 protsenti 2400 küsitletust. Lisaks sellele, et potentsiaalne klient ei pruugigi huvituda 3G-mobiilsidega kaasnevatest võimalustest, teatas ka Vodafone Grop PLC eelmisel nädalal, et kavatseb oma rajatavas võrgus garanteerida minimaalseks andmesidekiiruseks kõigest 64 kilobitti sekundis. See aga on madalam kui 3G rahvusvaheline standard ning Briti valitsuse poolt 3G litsentsioksjoni tingimustes määratletud 144 kilobitti ning muudab küsitavaks andmemahukate rakenduste, nagu liikuv pilt, edastamise mobiilside kaudu. 3G mobiilside maksimaalseks andmesidekiiruseks peaks olema 384 kilobitti sekundis.

Vodafone?i samm näitab analüütikute hinnangul, et kogu 3G massidesse minek lükkub edasi. Probleem operaatoritele, kes on tasuvusaja arvestusi teinud lähtudes ebarealistlikest tähtaegadest.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing