Peeter Stamberg • 23. detsember 2001 kell 22:00

Aktsiaturud languses

Käesoleva aasta 50. nädalal aktsiaturud langesid. Investorid hakkasid eelmiste nädalate jooksul tekkinud kasumeid realiseerima, sest kindlaid märke maailma majanduse taastumisest veel tulnud pole.

Dow Jonesi tööstuslik keskmine langes nädalaga 2,37 protsendi võrra 9811,15 punktini ja peamiselt tehnoloogiaettevõtete aktsiaid sisaldav Nasdaq kukkus 3,37 protsendi võrra 1953,17 punktini.

Jätkuvatest probleemidest majanduses andsid märku USA Föderaalreservi intressikärped ja ettevõtetest tulnud kasumihoiatused.

USA Föderaalreserv (Fed) alandas ka selle aasta viimasel istungil baasintresse 25 baaspunkti võrra. Kokku langetati viimase aasta jooksul intresse 11 korda. Intressimäär, mis eelmise aasta lõpus oli 6,50 protsenti, on nüüd 1,75 protsenti.

Alan Greenspani juhitud Fedi otsus intressimäärasid veelgi vähendada viis need viimase 40 aasta madalaimale tasemele.

Sellel aastal enam intresse vähendada ei saa, kuid intressikärpeid on oodata ka järgmise aasta Fedi istungitelt vaatamata sellele, et reaalintressid on juba negatiivsed.

Kui arvestada, et intresse langetatakse 25 baaspunkti (0,25%) kaupa, on võimalik baasintresse järjest langetada veel seitsmel koral.

Majanduse kehvast olukorrast andsid märku ka ettevõtetest tulevad kasumihoiatused.

Eelmisel nädalal teatasid kasumi- või käibeprognooside vähendamisest paljud suured ja tuntud ettevõtted.

Esmaspäeval teatas fiiberoptiliste komponentide tootja JDS Uniphase käibe vähenemisest. Kolmapäeval teatas maailma suuruselt kolmas ravimitootja Merck, et ei suuda järgmisel aastal kasumit kasvatada. Neljapäeval andsid kasumihoiatuse telekommunikatsiooniseadmete tootja Lucent ja fiiberoptiliste seadmete tootja Ciena.

Nädala üks positiivsemaid uudiseid tuli põhjanaabrite juurest. Soome au ja uhkus Nokia teatas teisipäeval, et ettevõtte neljanda kvartali kasum võib varasematest prognoosidest isegi parem tulla.

Turgudele tuli kasumiprognoosi tõstmine ootamatusena, kuna oodati vaid mõned nädalad tagasi New Yorgis toimunud kapitaliturgude päeval välja öeldud prognooside kordamist.

Kui esmaspäeval maksis Nokia aktsia Helsingis 27,43 eurot, siis teisipäeval tõusis aktsia 4,96 protsendi võrra 28,79 euroni. Nädala lõpuks langes Nokia aktsia aga 26,69 eurole.

Nädalaga üle 6,5 protsendi võrra langenud Nokia viis langusesse ka Helsingi börsi üldindeksi HEXi, mis kaotas nädalaga 5,05 protsendi võrra, lõpetades 8296,29 punkti tasemel.

Kui üle-eelmise nädala lõpus tuli teade, et arvutitootjate Hewlett-Packardi (HP) ja Compaqi 25 mld dollari (436 mld krooni) suurune ühinemine võib HP suuraktsionäride vastuseisu tõttu nurjuda, siis eelmisel reedel avalikustati, et ravimitootja Amgen kavataseb 18 mld dollari (314 mld krooni) eest ära osta senise konkurendi Immunexi.

Kui tavaliselt järgneb ühinemisteatele aktsiahinna tõus, siis seekord mõlema ettevõtte aktsiate hinnad hoopis langesid.

Selle põhjuseks oli eelkõige analüütikute arvamus, et Amgen maksab Immunexi eest liiga palju.

Hetkel kuum