Kas Ansip pühib laiali mustad pilved Partsi pea kohalt?

ÄP 14. september 2004, 00:00

Äripäeva meelest on viimase aja skandaalid praamiliikluse ja Lihula ümber kahandanud valitsuse töövõimet ning võivad nõrgestada valitsuse positsiooni algavas eelarvedebatis.

Reformierakonna esimehe esimese asetäitja ja senise Tartu linnapea Andrus Ansipi toomine valitsusse on hea käik ? verevahetus mõjub rahustavalt valitsuse sisekliimale. Ansipi tulek valitsusse pole siiski garantii selle kohta, et Juhan Partsi valitsus raudkindlalt järgmiste Riigikogu valimisteni vastu peab.

Uue majandus- ja kommunikatsiooniministri võimuses on laiali ajada esiotsa üks lugematutest mustadest pilvedest, mis on kogunenud Partsi valitsuse kohale: kiiret lahendust võib oodata laevatülile. See tuleb küll ilmselt ajutine lahendus, kuid võtab vähemalt maha pinged ühes valdkonnas.

Lihula ausamba skandaal jääb valitsust kummitama senikaua, kuni see võimul püsib, ja selle mõju paistab täpsemalt kätte järgmistel kohalikel valimistel tuleval aastal ja Riigikogu valimistel 2007. aastal.

Lihula tegemiste varju on jäänud mitmed tõsised probleemid. Arstid ähvardavad streigiga: palgad väikesed, koalitsioonilepingus lubatud tervishoiusummade suurendamist tuleva aasta riigieelarvest ei paista. Arstid lahkuvad Eestist. Nii et peatselt ähvardab meid ka arstide puudus, kui valitsus mõistlikku lahendust ei leia ? lihtne ühekordne rahasüst tervishoiule seda kindlasti pole.

Pooleli on haridusreform: ka hariduse suur mure on rahanappus. Väikeste maakoolide sulgemine, olgu see kui õigustatud tahes, valitsuse populaarsust elanike silmis ei tõsta.

Teisalt näitab riigikontrolli poolt riigiasutuste kontrollimine, et paljudel asutustel on raha nii palju käes, et võib lihtsalt laristada. Avaliku teenistuse reform aga toppab.

Ees seisavad eelarvelahingud Riigikogus. Tuleva aasta eelarve on pingeline ? seekord tahab võimuliit siiski ellu viia kord juba edasi lükatud tulumaksumäära alandamise 24 protsendile. Kuid lisaraha saamise allikad ? kütuse-, tubaka- ja alkoholiaktsiisi tõstmine ? ei ole jällegi populaarsed vahendid.

Opositsioon ilma lahinguteta alla ei anna. Sotsiaaldemokraadid on valmistunud tõsisemaks võitluseks ning Riigikogus on eelnõu, mis jätab tulumaksumäära 26 protsendile. Taust oluliste küsimuste lahendamiseks ei ole just soodne. Lihula sündmused on muutnud Partsi valitsuse haavatavamaks kui kunagi enne.

Turu-uuringute ASi augustikuise avaliku arvamuse küsitluse tulemused on Partsi juhitava Res Publica suhtes hävitavad: eelmisel kevadel peaaegu 30protsendilist toetust nautinud erakond pääseks üle noatera parlamenti, kui valimised oleks praegu ? toetus on langenud 5 protsendile.

Küsitlus tehti enne Lihulat. Tõenäoliselt kukub Res Publica populaarsus veelgi ja see võib hakata pidurdama paremerakondade lähenemist.

Parempoolsete erakondade omavaheline hõõrumine on vesi vasakpoolsete veskile. Perspektiiv vasakpoolsete võimuletulekust, kui praegune võimuliit ei suuda täita oma valimislubadusi, peaks olema piisavalt ebameeldiv alternatiiv parempoolsete jõudude koondumisele. Ja see peaks aitama Ansipil soojendada ka Reformierakonna ja Res Publica jahenevaid suhteid.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:43
    Otsi:

    Ava täpsem otsing