SEB sai ajaloo esimese naisjuhi

Tõnis Arnover 10. jaanuar 2006, 00:00

Erinevalt Eestist Rootsis nii kõrgesse ametisse nõnda "noorelt" üldjuhul ei tõusta. Ja SEBd pole kunagi ükski naine juhtinud. Annika Falkengreni sisule viitab informeeritud allikate väide, et mõni aeg tagasi oli teda jahtinud teine suur Põhjala pangakontsern Nordea. Väidetavalt ei tahtnud Wallenbergid aga 1987. aastast SEBs töötavast Falkengrenist loobuda ja pakkusid talle SEB juhi kohta. SEB nõukogu esimees on Marcus Wallenberg ja asetäitja tema vend Jacob Wallenberg.

Mitu aastat Rootsi ärinaiseks valitud Annika Falkengren valmistus uude ametisse astumiseks ligi aasta. Ta vabastati muudest töökohustustest juba mullu veebruaris ja sestpeale istus ta senise tegevdirektori Lars Thunelli kabinetis, külastas tütarpanku eri riikides ning viis end asjadega kurssi. Amet on nõudlik, sest SEB pangagrupp tegutseb paarikümnes riigis ja kokku on seal 21 500 töötajat.

"Sean lati üsna kõrgele." ütles ta ametisse astumise puhul Rootsi ärilehele Dagens Industri. Enne seda, SEB äripangandust juhtides oli ta viinud kasumimarginaali 20 protsendini. See avaldas muljet nii Wallenbergidele kui ka aktsiaturgudele.

Eesmärk pole ei suurem ega väiksem kui muuta kogu SEBipangagrupp parimaks Põhja-Euroopa pangaks. "Seitsme aastaga on SEB teinud suuri oste ja kujunenud võtmetegijaks üheksal uuel turul, mis jäävad Läänemere piirkonda. Nüüd on eesmärgiks parandada kogu grupi rentaablust ja alandada kulusid," selgitas Annika Falkengren oma strateegiat. "Aga mitte ainult. Meie töö peab muutuma ülimalt kvaliteetseks. Kuna meil on selle saavutamiseks olemas nii teadmised, tooted kui ka kliendid, siis see ongi tee, mis aitab meil saada 3-5 aastaga parimaks."

Balti riikides, kus SEB-le kuulub Eestis Ühispank, Lätis Unibanka ja Leedus Vilniaus Bankas, on tal koos teise Rootsi pangagrupi, Swedbankiga domineeriv positsioon. Võttes need ühisnimetaja - Ida-Euroopa turud - alla, ütleb Falkengren, et SEBd rahuldab seal 30-35protsendiline turuosa.

Ehkki kasumimarginaal on ülihea 22%, tahab ta pingutada, et lähendada seda Swedbanki 28-le. Samuti on tal töötajate kompetentsuse suurendamiseks välja töötatud litsents, mille peavad omandama kõik SEB töötajad.

Säästupoliitika võib tähendada uusi võimalusi Eestile jt Balti riikidele, mis pakub SEB-le jt Põhjala pankadele suurenevat huvi kõrge kompetentsi ja madalamate palkade tõttu. Kui Rootsis on SEB töötajatest 35% kõrgharidusega, siis Balti riikides 70%. "Baltlased on hea hariduse ja suurte ambitsioonidega. Seal käib kõik 2-3 korda kiiremini, kui me oleme Rootsis harjunud," ütles SEB avalike suhete juht Per Andres Fasth. See tähendab, et järjest rohkem otsitakse just Balti riikidest uusi lahendusi nii IT vallas kui ka uutele turgudele minekul.

Küsimusele, kas SEB-l pole kavas ühineda mõne teise Põhjala suurpangaga, nagu Den Norske Bank või Danske Bank, vastas SEB uus juht, et lähiajal seda kavas ei ole.

Annika Falkengren ütles, et suure töökoormuse kõrval püüab ta leida piisavalt aega pere jaoks, kus kasvab poolteiseaastane tütar. Parimaks ajaviiteks peab ta lugemist, eelistatud on kriminullid ja memuaarid. Tema hobideks on lilleseade ja golf. SEB tegevdirektori aastapalk on 6,17 miljonit Rootsi krooni, millele lisandub boonustena kuni 2,85 miljonit.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing