USA investor loodab raha teenida Brasiilias ja Hiinas

Annika Matson 09. juuni 2006, 00:00

Äripäeva korraldatud majanduskollokviumil, kus Eesti äriliidrid kohtusid Ameerika juhtidega, ütles Kotok, et peab suurtest riikidest kõige perspektiivikamateks Hiinat ja Brasiiliast, väiksematest meeldivad Tšehhi ja Slovakkia.

Tema lemmikuteks on börsil kaubeldavad indeksaktsiad, mis vähendavad riski, aga ka kasumit. Ligi kolm aastat tagasi paigutas ta raha Morgan Stanley' arenevate turgude indeksisse. iSharesi indeksaktsiate vahendusel on ta investeerinud ka Jaapanisse, Hiinasse, Brasiiliasse ja Lõuna-Ameerikasse. "Venemaale ma põhimõtteliselt iseenda ja ligi 1000 kliendi raha üle kogu maailma ei paiguta," ütles Kotok, lisades, et kuigi seal on investoritel seni väga hästi läinud, otsustas ta Venemaast eemale jääda pärast seda, kui riigi president Vladimir Putin pani vangi naftafirma Jukose juhi Mihhail Hodorkovski ning võttis ära ta vara. "Me ei paiguta raha riiki, kus inimestel pole õigust omandile," lisas ta. Vihaseks ajas eluaeg investeerimisega tegelenud meest ka Venemaa jätkuv osalemine maailma juhtivaid demokraatlikke tööstusriike koondavas G8s. Alates selle aasta algusest on Venemaa esmakordselt ühenduse eesistuja. "Venemaa osalemine ühenduses on teistele riikidele solvav," möönis Kotok.

Teiste Ida-Euroopa riikide osas on investor väga positiivselt meelestatud. Austria börsifirmade vahendusel on tema raha rännanud ka Tšehhi ja Slovakkiasse. Neid riike toob ta Ida-Euroopast teistele eeskujuks. "Tšehhid ja slovakid on pühendunud sellele, et hoida intressid madalad ja meelitada riiki välisinvesteeringuid," märkis Kotok. Eestit peavad tema firma liiga väikeseks ja siinsed börsifirmad on sellest rahast ilma jäänud. "Olen Eesti kohta palju head lugenud ja näinud - väikeinvestorite jaoks on Eesti firmad huvitavad," ütles ta.

Ungari pärast on Kotok mures ning seal tema raha hetkel ka pole. "Ungaril on suur eelarve puudujääk ja inimestele on antud palju tühje lubadusi," osutas ta ning lisas, et välistatud ei ole ka Ungari forinti järsk devalveerumine. Poolal on tema sõnul võimalik oma mainet parandada, aga see sõltub nüüd juba valitsusest.

Kotoki investeerimisfirma on väga rahul ka paari-kolme aasta taguste rahapaigutustega arenenud riikide aktsiatesse. "Usun kindlalt Jaapani taastumise ja kasvamise lugu," lisas ta. Euroopast arenenud riikide aktsiaid valides tuleb tema sõnul siiski väga ettevaatlik olla. "Prantsusmaa ja Itaalia on kohutavas olukorras," möönis Kotok. Raha on paigutatud ka Kanadasse.

"Vahel, kui olen investoritele selgitanud, miks ma Venemaad ei armasta, ütlevad nad: Hiina on ka kommunistide võimu all, aga sinna te investeerite. Hiina on andnud selgelt mõista, et panustab avatud majandusele ning välisinvesteeringutele ja kümne aastaga on ka firmade arv Shanghai börsil kasvanud kümme korda."

Väikeinvestor peaks David Kotoki sõnul enne investeerimist ära tegema kodutöö - firmat analüüsima ja lugema ettevõtete kohta avaldatavat infot, et mõista nende äri. Kui investor ei mõista firma äri, mille aktsiaid ta osta soovib, siis ei peaks ta sinna investeerima. Ka finantsinvesteeringut tuleb alati vaadelda kui oma äri. Tuleb teada, kuidas lugeda kasumiaruannet ja bilanssi. Ka terve mõistus ja kaine meel tulevad kasuks.

Kotok tegi esimese investeeringu kümneaastasena, juba 50 aasta eest. Ta ostis ühe tänaseks juba kadunud Kanada kaevandusfirma aktsiaid. "Tegin oma esimese investeeringu koos vanaisaga, kes armastas aktsiaturgudel kaubelda," meenutas Kotok. "Tema avas mulle ka esimese väärtpaberikonto." Esimese paigutuse puhul oli ta väga õnneliku käega ja aktsia tõusis kiiresti kolmelt USA sendilt 19 sendini. "Pärast seda arvasin, et olen väga tark, aga ei olnud ja sain väga valusaid kaotusi," muheles ta. Kotok on olnud investeeringute juht 35 aastat. Tema kogemuste põhjal on väga tähtis vaadata ka firmade omanikke ja juhte. Eestiski ollakse kindlasti kuulnud firmadest nimega Enron ja Parmalat. Need aususega ei hiilanud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing