FIFA korjab miljardeid

Koit Brinkmann 05. juuli 2006, 00:00

FIFA kaitses MMi eel nii Saksamaa kui ka Euroopa patendiametis ümmarguselt 800 sõna, sõnakombinatsiooni ning lühendit, mida ei tohi reklaami eesmärgil ilma FIFA litsensita kasutada.

Sõnu nagu näiteks "WM 2006" ning "Deutschland 06" võivad kasutada ainult 21 FIFA ametlikku sponsorit.

15 suursponsorit maksavad FIFA-le kokku ligi 9,4 miljardit krooni ehk keskmiselt läheb igale sponsorile reklaamimise õigus maksma 626 miljonit krooni. Kuus väiksemat sponsorit maksavad igaüks ligi 157 miljonit krooni, see summa läheb MMi organiseerimiskomiteele.

Kõigis 12 linnas, kus toimuvad jalgpallilahingud, on nn FIFA protokolliteelõigud. Need viivad hotellist, kus FIFA funktsionäärid peatuvad, staadionile ning lennu- ja raudteejaama. Nimetatud teelõikude ääred tohivad MMi ajal olla kaunistatud ainult FIFA ning tema sponsorite lippudega. Kõik "vaenulikud" reklaamid peavad olema ära koristatud.

Kui 1974. aasta MMi ajal kasutas FIFA 53 sõidukit, siis nüüd on sponsor Hyundai andnud FIFA kasutusse 1000 autot.

Teine FIFA tuluallikas on teleõiguste müük, millega teenitakse veel 15,6 miljardit krooni.

Saksamaal tehtud küsitluse järgi arvas 61 protsenti vastanutest, et FIFA jaoks on tähtis ainult raha, ning 65 protsendi arvates on sponsorite huvid fännide huvidest tähtsamad.

Rahaahnus tuli FIFAsse eelmise presidendi Joao Havelange ametiajal, mida jalgpallikuulsus Pele on iseloomustanud kolme sõnaga - korruptsioon, pettus ja diktatuur.

1998. aastal FIFA presidendiks valitud šveitslane Sepp Blatter püüab vabaneda eelmise juhi ajal tekkinud imagost. "Lööksõnad meist rääkides on ainult "raha, raha, raha". Peame selgitama, et FIFA on palju rohkem. Jalgpall on ka elukool ning FIFA-l on siin väga suur sotsiaalne vastutus."

Nelja aasta pärast Lõuna-Aafrika Vabariigis toimuval finaalturniiril plaanib FIFA aga oma sissetulekuid veel neljandiku võrra kasvatada.

Prognoos: Must hobune Portugal Igal võistkonnal on vastane, kellega on alati ebamugav mängida - kuidagi ei õnnestu mängu käima saada.

Prantsusmaa oli laupäeval brasiillaste jaoks see ebamugav vastane, kelle vastu ei suudetudki oma mängu mängida. Täna võib aga suurfavoriitideks tõusnud prantslaste enda mängutuju rikkuda Portugali meeskond. Kui mängus väravaid ei lööda, siis penaltiseeriat portugallased võita juba oskavad.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:07
    Otsi:

    Ava täpsem otsing