Urmas Kõlli: tulemas on digitaalkodude buum

Lauri Matsulevitsh 25. september 2006, 00:00

Kõlli esitas oma visiooni järgmise aasta arengutest IT- ja telekommunikatsiooni turul, leides, et majanduskasv on kaasa toonud IT-arendustööde tellimuste kasvu ning sellest tuleneb paratamatu hinnakasv.

Eriti kiire kasvuga saavad olema sisuteenused ja digitaalkodu lahendused. Just kodutehnika juhtimine interneti kaudu on valdkond, mida ootab ees suurem kasv.

"Seadmed ja lahendused selle segmendi jaoks on olemas ning nende kättesaadavus on juba selline, et võiks tulla väike buum. Maja kliima, valgustuse, ventilatsiooni, kütte juhtimine võiks hakata üha rohkem toimima internetipõhiselt," sõnas Kõlli.

Mis puutub IT-sektorit tervikuna, siis see tööstusharu toimib Eestis üsna madala rentaablusega. Siin on põhjuseks uljaspäisus, kus ettevõtteid on moodustanud insenerid, mitte ärimehed. Kui Eesti riik hakkas ehitama e-Eestit, siis sattusid IT-mehed vaimustusse. Samas loodi hulk hinnalisi rakendusi olematu raha eest ja sellega rikuti ära hinna ja väärtuse suhe.

Märksa tugevam, 21,4% on telekomisektori kasumlikkus. Peamised tendentsid, turul aga jätkuvad: süveneb kõneside siirdumine mobiilivõrku ja kiire andmeside siirdumine fiksvõrku. Kuna raha enam kõneteenusest nii palju ei tule, on mobiilifirmad sunnitud turule looma uusi teenuseid, sarnaselt iTV, Rate.ee-ga.

Suhtlusäri läheb telekomi firmadest üha enam mööda tänu internetifirmadele (Skype, MSN) ning kaabellevi ettevõtetele. Mobiilside hinnad langevad veelgi, samuti odavamate sidevahendite hinnad. Teiselt poolt võidavad populaarsust nn nutitelefonid.

Lauaarvutid annavad üha rohkem teed sülearvutitele. Soovitus firmadele on täiendada arvutiparki pigem sülearvutitega, kuna neid arendatakse kiiremini.

Valmistuda tuleb paratamatuks investeeringuks tarkvara litsentsidesse, sest Microsoft on turule toonud uue operatsioonisüsteemi MS Vista, mis hakkab järk-järgult välja vahetama vanemaid MS Windowsi versioone.

Miks ei ole virtuaaloperaatorid (Bravocom) suurt edu saavutanud?

Urmas Kõlli: Virtuaaloperaatoritel pole õnnestunud oma nišši leida. Turumaht on väike, samuti pole leitud unikaalseid ja häid teenuseid, millega eristuda. Usun, et kui Bravocom oleks Rate.ee ostnud, oleksid nad praegu või sees.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:20
    Otsi:

    Ava täpsem otsing