Eramute tormiline hinnatõus sai selleks korraks läbi

Madis Eelmaa 16. oktoober 2006, 00:00

Tallinna ja selle lähiümbruse eramud ning eramukrundid tegid tänavu esimesel poolaastal läbi kiire hinnatõusu, mis sarnanes eelmisel aastal korteriturul toimunuga. Tänaseks on hinnad erinevatel põhjustel stabiliseerunud ja lähiajal samasugust hinnarallit ette näha pole.

Ametliku statistika järgi tõusid eramute hinnad 2006. aasta esimesel poolel keskmiselt 45 protsenti. Tallinna ja selle lähiümbruse eramukruntide keskmine hinnatõus ulatus aga koguni 99 protsendini ehk hinnad sisuliselt kahekordistusid. Samas suurusjärgus kerkisid ka Tallinnast pisut kaugemale jäävate asulate kruntide hinnad.

Kõige enam ehk kuni 82 protsenti kerkisid hinnad väiksematel, kuni 120 m2 suurustel eramajadel, mis asuvad Tallinna kesklinnast kaugemal kui 20 kilomeetrit. Niisugused majad olid võrreldes Tallinna lähipiirkondadega seni suhteliselt tagasihoidlikult hinnatud ja madalama hinna puhul on lihtsam saavutada suurt protsentuaalset tõusu. Samas pakuvad sellised odavama hinnaklassi majad huvi suurele ringile oma majast unistavatele ostjatele.

Väikseim eramute hinnatõus toimus aga Tallinna lähedal asuvate üle viie aasta vanuste ja suuremate (alates 200 m2) hea kvaliteediga eramute osas. Suurte majade väiksem populaarsus on tingitud ennekõike sellest, et need olid juba varemgi enam ülehinnatud, samuti hindavad potentsiaalsed ostjad järjest enam ökonoomsust maja ülalpidamisel. Samuti soovivad kinnisvaraostjad, kelle rahalised võimalused on piiratud, kohe algul kolida enda soovide järgi projekteeritud ja ehitatud majja, et vältida edasisi kulutusi. Enamasti ei ole aga 1990. aastatel ehitatud majad neile meelepärased.

Kruntide osas oli suurim hinnatõus kuni 1500 m2 suurustel eramukruntidel Merivälja-Viimsi suunal, samuti Nõmmel ja Männikul, Kakumäel, Laagris, Tondil, Järvel, Kopli, Veerenni ja Luite t piirkonnas. Väikseim protsentuaalne hinnatõus esimesel poolaastal oli Tallinnast enam kui 20 km kaugusel asuvatel üle 5000 m2 suurused eramukruntidel (mis ei asu looduskaunis kohas).

Võrreldes eelnevate perioodidega, leidis suurim muutus aset suvilate turul. Kui viimastel aastatel oli suvilate müük suhteliselt loid, siis nüüd on huvi suuremate kruntide ja logistiliselt hea asukohaga suvemajade vastu suur, kuna suvilate hinnad on võrreldes eramutega oluliselt madalamad. Suur osa ostjaid loodab suvilat soetades saada aasta läbi elamiseks kõlbuliku maja, kuid tihti on ostu ainukeseks väärtuseks hea asukohaga kinnistu.

Kevadise hinnatõusu põhjustas mitme asjaolu kokkulangemine. Suurimaks hoovaks oli majade hinnatõusu mõjutamisel 2005. aasta sügisene korteriturul toimunu, mis kergitas emotsionaalse hinnatõusuootuse ka eramute, paarismajade ja nende ehitamiseks sobilike kruntide osas. Ajavahemikul veebruarist kuni aprillini tuli uusi pakkumisi turule väga vähe ning tekkinud ostusurve põhjustas hinnatõusu. Müüjad seevastu vaatasid hinnatõusu suure rahuloluga ja ootasid kevadist müügihooaega. Pakkumiste hulk suurenes alates maist ja siis juba oluliselt kõrgemalt hinnatasandilt.

Tänaseks on olukord stabiliseerunud. Heas asukohas valmis eramute eest küsitavad hinnad on sageli kõrgemad, kui ostjad on võimelised maksma. Tavaostja hinna ülempiir on praegu kuni 3 miljonit krooni.

Kuigi suurem hüpe oli eramute ja eramukruntide hindades tänavu kevadel ära, jätkub sügisel vaikne hinnatõus.

Moodi lähevad kaugemad piirkonnad: ostjaid hakkavad järjest enam huvitama Tallinnast 30 kuni 50 kilomeetri kaugusel asuvaid projektid.

Valitseb mõtteviis, et kui on võimalik osta linnalähedast põllupealset maja või kaugemal asuvat looduskaunist kohta, eelistatakse pigem viimast. Kui ostjal on tarvidus oma maja mõne aasta pärast müüa, siis on kindlasti eelisseisus alati parema asukohaga kinnisvara. Müügisolevad hooned ja krundid on enamasti ettevaatavalt kõrge hinnaga ehk tulevane hinnatõus on neisse sisse arvestatud. Tehinguhinnad on aga reaalselt ikkagi tingitavad ja toimuvad kohati oluliselt madalamalt hinnatasemelt. Kui enne talve objekti ei müüda, arvestavad müüjad oma pakkumisega alles järgmisel kevadel.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing