Parimad investorid peavad üles leidma homsed võitjad

Ivan Larsen 15. oktoober 2007, 00:00

Maailma aktsiaturgudel toimuvad võnked on taas kord loomas uusi võimalusi osavatele investoritele. Jälle on tekkinud hulgaliselt allahinnatud ettevõtteid. Millistel neist on kasvupotentsiaali? Mida odavamüügile paisatud aktsiates pole mõistlik märkida? Kus on uued tulijad, kelle aktsiaid pole turg veel avastanud?

Kas või ainult osaliselt täkkesse minevad vastused eelpool püstitatud küsimustele teeksid äraarvajatest hoobilt võimsad võitjad. Samas tuleb tunnistada, et puhtalt inimese analüüsivõimest või intuitsioonist jääb edu toovate valikute langetamiseks enamasti väheseks. Minu pikaajalised kogemused Euroopa aktsiaturgudel kinnitavad, et edu võti on portfellihalduri võimes koostada võimekas meeskond. Just hästi toimiv investeerimisspetsialistide tiim omab süvateadmisi erinevate regioonide aktsiaturgudest ning on üles ehitanud kohalike maaklerite seas ulatusliku võrgustiku, mis jagab vastava piirkonna ettevõtete kohta huvitavat infot.

Kvaliteet on põhiline.

Oleme näiteks oma fondi aktsiavalikul võtnud investeerimisotsuste aluseks kolm parameetrit. Esiteks: investeerimiskõlbulikul ettevõttel peab olema arvestatav turupositsioon, parem kui tegemist oleks turuliidriga mingis segmendis, me nimetame selliseid ettevõtteid kohalikeks monopolideks. Teiseks: tugev juhtkond ning korras finantsnäitajad. Kolmandaks on tähtis arvestada ka üldist turukonjunktuuri - et ettevõte saaks tekitada stabiilseid rahavooge, mis on põhjustatud muudatustest meid ümbritsevas füüsilises- ja majanduskeskkonnas.

See on lihtne raamatutarkus. Elus lisandub iga valiku tegemisel tuhandeid nüansse, mille arvestamiseks ongi vajalik investeerimistiimi kogemused, anne ja tugev infovõrgustik.

Globaalne turg on paljuski jagatud suurte korporatsioonide ja ettevõtete vahel, mille kasvupotentsiaal on enamasti jõudnud ühele või teisele poole tippu.

Seega otsivad investeerimismeeskonnad aktsiaportfelli komplekteerimisel lisaks tuntud tegijatele ka nišiettevõtteid, mis on võimelised kasu lõikama globaalsetest arengutrendidest. Selliste investeeringute hulka kuuluvad näiteks nimetatud kohalikud monopolid.

Isiklikust kogemusest saan tuua näite Itaalia nišiettevõtte Guala Clousures kasvupotentsiaali kohta. Guala Closuresi kõige tähtsam toode on nn turvasulgur. Turvasulgureid kasutatakse kõige sagedamini alkoholipudelite kaeltel. Need võimaldavad joovastavat vedelikku üksnes välja kallata, samas aga takistavad sissevalamist. Seega on kallihinnalise napsiga pudeli taastäitmine odava surrogaadiga võimatu. Antud toode on alkoholitootjatele väga oluline, võitlemaks oma toodete lahjendamise ja võltsimise vastu, mis omakorda võiks kahjustada nende kaubamärki.

Just arenevatele turgudele tulemisel on võltsingute probleem kõige laialdasem. Kuna just uutel turgudel saab alkoholitootjate toodangul läbimüügil olla suurim kasv, on Guala Closuresi toodetel tugev laienemispotentsiaal. Lisaks muutis meie jaoks antud nišitööstuse atraktiivseks teadmine, et nad on oma valdkonnas globaalne turuliider ja seega ainuvõimalik koostööpartner paljudele ehk kohalik monopol.

Kõik see muudab kompanii turupositsiooni ainulaadseks ja investoritele väga ahvatlevas. Alates tänavu jaanuarist, mil ostsime esmakordselt Guala aktsiaid, on nende väärtus kasvanud 20%. Minult on küsitud, mis on meie fondi edu saladus. Vastus on lihtne: "Olla esimene fondijuht, kes suudab leida homseid võitjaid - madalalt hinnastatud, kuid suure kasvupotentsiaaliga ettevõtteid, kes on turu huviorbiidist veel väljas."

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing