E*Trade krediidinakkuse küüsis

Tarvo Vaarmets 14. november 2007, 00:00

Kuigi E*Trade'i peaäri on maaklerteenuste osutamine internetis, opereerib ettevõte ka panka, mis tegeleb hüpoteeklaenudega ja nende tagatisel võlakirjadesse investeerimisega. Reede hilisõhtul teataski E*Trade, et need investeeringud toovad neljandas kvartalis oodatust suurema kahjumi.

Õli valas tulle ka Citigroupi analüütiku Prashant Bhatia aruanne, kus Bhatia peab E*Trade pankrotti mineku tõenäosuseks 15%.

Lisaks tõi ta välja asjaolu, et USA hoiuste tagamissüsteem garanteerib pangakontodel oleva raha kuni saja tuhande dollarini, mis tähendab, et suuremate summadega opereerivad kliendid võivad hakata oma raha mujale ümber tõstma.

"Nad võivad raha välja võtta ja alles pärast küsimusi esitada," märkis Bhatia, viidates võimalikule pangajooksule.

Pärast selliseid avaldusi sai E*Trade'i aktsiale osaks tõeliselt raputav oktoobriliug - väärtpaber prantsatas 59% allapoole, leides toetuse alles napilt ülevalpool viit dollarit. Aktsia on sel aastal kukkunud juba 84%, pühkides sellega ettevõtte turuväärtusest ära koguni kaheksa miljardit dollarit ehk 86 miljardit Eesti krooni. Adrenaliinisõidu tulemusena on E*Trade'i turuväärtus nüüd vaid kümnendik firma lähima rivaali Ameritrade'i turuväärtusest. Eile avanes aktsia siiski jälle 15% plussis.

"Nii tõsine aktsialangus võib panna ka jaekliendid oma kontodelt raha välja võtma," täiendas Lehman Brothersi analüütik Roger Freeman oma Citigroupis töötavat kolleegi.

Selline jutt ei meeldinud aga E*Trade tootmisjuhile Jarrett Lilienile, kes klientidele suunatud kirjas kinnitas, et ettevõte võtab bilansi tugevdamiseks kasutusele "mõistlikud meetmed", kirjutas Bloomberg.

"Isegi kui peame varade realt kahjumisse kandma miljard dollarit, jääb E*Trade USA pangandusstandardite järgi hästi kapitaliseerituks," rahustas Lilien.

E*Trade'il on 3,6 miljonit klienti, pangal on miljon arvelduskontot ja 40 miljardi dollari väärtuses deposiite, vahendas The Wall Street Journal. Viimasele antud intervjuus ütles E*Trade'i esindaja üleeile, et raha väljavõtmine on küll kergelt kasvanud, kuid seda ei saa kindlasti pidada tormijooksuks pangale.

Ka Eesti kliente, kes teevad tehinguid Evli Securitiese kaudu, võib E*Trade'i nimi ärevaks teha, kuid muretsemiseks pole õnneks siiski suuremat põhjust.

"Eesti kliendid ei ole mitte E*Trade Financiali kliendid, vaid Taani ettevõtte E*Trade Bank A/Si kliendid. Viimase tegevus on kaetud Taani hoiustajate ja investorite tagatisfondi poolt. Eesti kliente USA ettevõtte probleemid ei puuduta," rääkis Evli Securitiese aktsiamaakler ja E*Trade Bank A/Si esindaja Eestis Andres Kaljo. Ta täpsustas, et isegi kui Eesti kliendid teevad oma tehinguid USAs, asuvad nende kontod E*Trade'i Financiali varadest eraldi, Taani ettevõtte poole peal.

Konkurendid lõikavad aga E*Trade'i õuele maandunud suurest õnnetusehunnikust arvatavasti vaid kasu, sest pärast E*Trade'i probleeme võib USAsse saabuda pangavahetuskuu.

"Teiste internetimaaklerfirmade aktsiad tõusid ootusel, et nad peibutavad E*Trade'i kliendid endale," kommenteeris Fox-Pitt Kelton Cochan Caronia Walleri analüütik David Trone.

Rämpskinnisvaralaenude (subprime-laenude) halvaksminekust tekkinud kahjud kogu maailmas võivad ulatuda 300 kuni 400 miljardi dollarini (3,2 kuni 4,3 triljoni kroonini), vahedas uudisteagentuur Bloomberg Deutsche Banki analüütikute teadet.

USA suurpangad ja maaklerfirmad kannavad sellest summast kahjudesse 130 miljardit dollarit. Ülejäänud kahju tuleb väiksematelt pankadelt ja investoritelt. Pangad on hakanud kärpima üksteise aktsiatele antud soovitusi. Viimasena alandas Morgan Stanley analüütik Anil Agarwal Suurbritannia suurpangale HSBC-le antud soovituse "osta"-tasemelt "neutraalsele".

Halva krediidikõlbulikkusega laenajad, kellest rämpskinnisvaralaenud moodustuvad, jätavad ilmselt tagasi maksmata 30 kuni 40 protsenti oma laenudest, arvas Deutsche Bank.

USA 10 triljonist dollarist kinnisvaralaenude potist arvatakse 1,2 triljonit olevat rämpskinnisvaralaenud. Seega moodustaksid Deutsche Banki ennustatavad kahjud veerandi või isegi kolmandiku kõigist halva kvaliteediga kinnisvaralaenudest.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:10
    Otsi:

    Ava täpsem otsing