Kaubaks läheb vaid lõppviimistlusega korter

Enn Tosso 07. aprill 2008, 00:00

Ehitushinnad on langenud ning ehitusmehi on kergem leida, ent siiski eelistatakse valmis kortereid.

Mart Metsasoo on oma remonti vajavat korterit müünud juba neli kuud ning kaks korda hinda langetanud. Siiski pole tema sõnutsi praegu suurt müügilootust. Omanikuna kaalub ta tõsiselt korter müügist maha võtta ja lasta renoveerida.

"Olen kuulnud, et ehitustöölisi leiab viimasel ajal kergesti," märgib ta.

Pindi Kinnisvara juhatuse liige Peep Sooman möönab, et praegu on nõutumaks kaubaks renoveeritud korterid, ehkki ostjad ei kõhkle ka ise remonti organiseerimast, kui hinnatase on soodus.

Üldiselt n-ö ostetakse praegusel ajal puhtalt hinnataset, inimesed teavad, et hinnad on langenud ning pakkumistest valitakse välja parimad, siis kaubeldakse. "Oluline on märkida, et ka ehituse ja remondihinnad on langenud ning seetõttu ka hinnavahe veidi kahanenud," ütleb ta.

BREC Kinnisvara maakler Ene Saar märgib, et sarnaste pakkumiste korral eelistab klient remonditud köögi ja sanitaarruumidega eluaset. "Hoolimata ehitusturu jahtumisest ja vaba tööjõu hulga suurenemisest, ei ole märgata klientide huvi tõusu remontimata korterite vastu," ütleb ta.

Ka Uus Maa Kinnisvara analüütik Annika Jakobson nõustub, et remonti vajavat korterit on keerulisem müüa.

Kõige kiiremini leiavad ostja ilusad ja väga heas seisukorras, maitsekalt sisustatud korterid.

Kohati on märgata ka seda, et remonti vajavate korterite hinnad on rohkem langenud kui renoveeritud või heas seisukorras korterite hinnad.

"Siiani ei viitsi suurem osa inimesi hakata kapitaalremondi ning kodu viimistlemisega tegelema täiesti nullist," ütleb Jakobson.

Maia Daljajev, Arco Vara Kinnisvarabüroo maakler
Praegu ostetakse täiesti korras kortereid palju rohkem kui osaliselt renoveeritud või lausa põhjalikku remonti vajavaid kortereid.

Ja seda mitte niivõrd ehitusmeeste pärast, vaid ostja kasutab ostul tavaliselt pangalaenu abi ning edaspidisel laenumakse tasumisel soovitakse pühenduda enamasti oma põhitööle, mitte aeganõudvale renoveerimistööle.

Remonti vajavas seisukorras kortereid ostetakse ainult väga hea asukoha tõttu, näiteks kesklinnas ja vanalinnas.

Kindlasti on huvi suurem korralikult renoveeritud korterite osas. Korralik remont tähendab, et korteris on uued aknad-uksed, moodne köögimööbel koos integreeritud tehnikaga, garderoobikapid, naturaalparkett-põrand.

Elamu üldine heakord soodustab kindlasti selles paiknevate korterite müüki. Samuti tekitab see usaldust majaelanike ning majas tegutseva haldusettevõtte suhtes.

Ei ole võimalik rääkida konkreetsest protsendist, mis tõstaks heas korras elamus müüdava korteri hinda.

Korralikult renoveeritud elamutes on võimalik ka mõnda kehvemas seisukorras korterit vaid elamu pärast müüa.

Andres Teder, ERI Kinnisvara tegevjuht
On tõsiasi, et kinnisvaraturu jahtumine on lihtsustamas remondi- ja ehitusmeeste leidmist ja remondi teostamist. Kas see on kaasa toonud ka remontivajavate korterite suurema ostusoovi? Otseselt seda veel küll ei tunneta. Põhjuseks on kinnisvaraturu ebastabiilsus ja mitmete korterite kiirest müügivajadusest tingitud suur hindade kaubeldavus.

Nii võib juhtuda, et sama hinnaga võib olla ostetud/müüdud nii remonti vajav kui ka osaliselt remonditud korter. Remonti vajavas korteris tavaliselt hinda mõjutav mööbel puudub. Soovitust, kas osta remonditud või remontimata korter ning kas korter enne müüki remontida või mitte, on praegu raske anda. Valik on suur ning lähtuma peaks eelkõige enda soovidest, vajadusest ning võimalustest.

Lisaks korteri seisukorrale mõjutab ju tulevast hinda ka asukoht ja maja seisukord. Suurtes piirides mõjutab korterelamu seisukord korteri hinda 5-20 protsenti. Oluline on jälgida, kas renoveerimine teostatakse omavahenditest, remondifondist või laenu abil. Liiga suur renoveerimise laenukulu korteri kohta võib osutuda uuele laenuga ostjale probleemiks ja vähendada elamu renoveerimise efekti.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:27

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing