Koit Brinkmann • 6. mai 2008 • 5 min
Jaga lugu:

Petturid trügivad firmade juhatusse

Enamasti on tegemist ühemehe-osaühingutega, kus omanik on ise ka juhatuse liige ning paljud kuulevad asjade seisust alles ajakirjanikult.

Skeem ise on geniaalselt lihtne ning selle elluviimiseks kasutatakse ühesugust käekirja.

Restoranide köökide planeerimisega, koolituse ning catering'iga tegeleva firma Baltic Resurs OÜ omanik ning juhatuse liige Carlos Antonio Leon Montero on üks nendest, kes talle kuuluva firma juhatuse liikme kohalt minema löödi. Saame Monteroga kokku ühes vanalinna restoranis, kus ta parasjagu kööki sisustada aitab. Lühemat kasvu tõmmu mees on Eestis elanud 15 aastat ning räägib väga head eesti keelt.

"Avastasin pettuse kogemata. Tahtsin firma kaardiga poes maksta, kuid selgus, et kaart on kinni pandud. Pangas avastasin, et keegi Jürisoo-nimeline mees on minu asemel juhatuse liikmeks saanud. Ta oli firma vana konto kinni pandud ning uue avanud," räägib Montero. Mehe õnneks ei jõutud uut kaarti pangast välja võtta, mistõttu on firma arvel raha alles.

27. veebruari päeval astusid Vasalemma vallasekretäri Ulvi Pallase uksest sisse Antsla valla elanik Jaanus Jürisoo ning Tallinna mees Raido Raaga. Meeste sooviks oli, et vallasekretär kinnitaks nende allkirjade õigsust äriregistrile tehtud avaldusel.

"Kahekesi käisid sel päeval. Jürisoo oli vähese jutuga, peaaegu ei rääkinudki midagi - selline lihtne Võrumaa mees. Teine oli krapsakam," kirjeldab Pallase. Ühel olid kolme ja teisel nelja firma avaldused kaasas.

Kas vallasekretärile see kahtlasena ei tundunud? "Mina kinnitan ainult allkirju," selgitab Pallase. Lisaks on notariaalmärke juures lause, et avaldatud faktid ei ole kontrollitud.

Vallamajast saadud templitega paberid ning võltsitud allkirjadega juhatuse liikmete vahetamise osanike otsused näpus, läksid mehed äriregistrisse, kus muudatused probleemideta sisse kanti.

Kui Montero pettuse avastas, oli tema esimene mure, kuidas kiiresti vabaneda võõrast juhatuse liikmest. Äriregistrisse asja selgitama minnes, kästi tal juhatuse liikme vahetuseks minna notari juurde. "Ja Jürisoo ei pidanud minema," imestab ta.

Äriregistri soovitusel tegi Montero läbi siiski lihtsama tee ehk täpselt samamoodi nagu Jürisoo läks ta paberitega Vasalemma vallasekretäri juurde ning sealt tagasi äriregistrisse ning tänaseks on Montero uuesti oma firma juhatuse liige.

Et tegemist ei ole üksikjuhtumiga, vaid üsna laialdase petuskeemiga, selgub loo tegemise käigus.

"Loomulikult ei tea ma sellist inimest. Mis ma nüüd tegema pean," imestab Aleksandr Bondarets, kui kuuleb, et tema firma Ixtlar juhatusse on ilmunud keegi Raido Raaga.

"Pole võimalik!" hüüatab Actual Invest OÜ omanik ning äriregistri järgi kuni 2. aprillini juhatuse liige olnud Kadi Liiv telefoni.

OÜ Artjata omanik ning samuti kuni 2. aprillini juhatuse liige olnud Aivars Augustinaks ei saa algul arugi, millisest Jürisoost ajakirjanik talle räägib. Lubab siis minna äriregistrisse ning majanduspolitseisse asja selgitama.

Vasalemma valla notariaaltoimingute kaustast tuleb välja, et 4. märtsil käis vallasekretäri juures portsu avaldustega 1983. aastal sündinud Ergo Ivanov ning eile hommikul võeti ajakirjanikuga ühendust Ida-Virumaalt Lüganuse vallast, kus märtsis käis nelja firma paberitega allkirja tõestamas 1985. aastal sündinud Jevgeni Moskaljov.

"Firmade põhikirjad on liiga üldsõnalised ning juhatuse liikmetele on jäetud suured volitused, samuti pole äriregistril kontrolli kohustust," loetles Põhja politseiprefektuuri majanduskuritegude talituse ülemkomissar Rocco Ots.

Uutel juhatuse liikmetel on kirju taust - kaheksa klassi haridust ning aastaid istumist Murru vanglas.

Eelmise aasta veebruaris mõistis Viru maakohus kaheksa klassi haridusega 1983.aastal sündinud Ergo Ivanovi süüdi alkoholi varguses laost. Koos kaaslasega laotöölisena leiba teeninud mehed kõrvaldasid 145 000 krooni eest alkoholi. Karistuseks määrati venekeelses tutvumis- ja suhtlusportaalis limpa.ru Ergonaator Ivanovi nime all tuntud mehele kolmekuuline vangistus tingimisi aastase katseajaga. Portaalis nimetab Ivanov oma elukohaks Soome.

Kohtutäituri huviorbiidis on 1985. aastal sündinud Raido Raaga, kes on koos täitekuludega võlgu Põhja politseiprefektuuri liiklusjärelevalve osakonnale ligi 14 000 krooni. Aasta tagasi määras Harju maakohus mehele 24 päeva aresti liikluseeskirjade rikkumiste eest.

Veelgi värvikam tegelane on 1985. aastal sündinud Jevgeni Moskaljov. Veel aasta eest Murru vanglas varguse, väljapressimise, röövimise ja dokumendi rikkumise eest kolme ja poole aasta pikkust karistusaega istunud Moskaljovi iseloomustamiseks on ennetähtaegse vabastamise taotluses kirjas, et vangistuse aja jooksul on mehel 26 distsiplinaarrikkumist. Moskaljov ei olnud vangistuse ajal olnud hõivatud ei tööga ega ka õpingutega. Kokku on meest kriminaalkorras karistatud kolmel korral.

1979. aastal sündinud Jaanus Jürisoo on pärit Antsla vallast Võrumaalt. Vallast saadud andmetel pidi mees Soomes töötama, samuti otsivat teda kohtutäitur taga.

Kõigi nelja mehe äriregistrile antud mobiiltelefonide numbrid ei ole kasutusel.

Juba aastaid on olnud võimalik vahetada äriregistrisse kantud juhatuse liikmeid ilma notariaalselt tõestatud osanike otsuseta. See oli seadusandja teadlik valik, et osaühingute tegevus ei oleks liiga jäik.

Justiitsministeeriumile on hiljaaegu teatavaks saanud, et väidetavasti on osaühingute juhatuse liikmeid vahetatud osanike teadmata. Kuna dokumendi, sh koosoleku protokolli võltsimine on kuritegu, siis oleme suhelnud politseiga, et hinnata probleemi ulatust ja aidata kaasa kurjategijate tabamisele.

Üks lahendusi oleks kehtestada nõue, et sellised osanike koosoleku otsused, millega valitakse või kutsutakse tagasi juhatuse liikmeid, peavad olema notariaalselt tõestatud.

See küll praktiliselt välistaks otsuste võltsimise, kuid ettevõtluskeskkonna paindlikkuse seisukohalt oleks sel negatiivsed tagajärjed.

Juhatuse liikme kande muutmine nõuaks senisest tunduvalt rohkem aega ja raha, mis omakorda võib põhjustada koosoleku protokollide võltsimisega sarnaseid ohte: kui osaühing ei saa registrisse kantud juhatuse liikmete andmeid piisavalt kiiresti muuta, siis võimaldab see registrisse kantud pahatahtlikel juhatuse liikmetel olukorda ära kasutada.

Oleme kaalunud ka lahendust, et äriregister võiks saata ühinguga seotud isikutele (osanikud, juhatuse liikmed jt) informatiivsel eesmärgil e-kirjaga teateid, kui juhatuse liikmete andmed registrikaardil muutuvad.

Lõpetuseks kutsub justiitsministeerium kõiki inimesi, kellel on infot taoliste juhtumite kohta, kindlasti politseisse pöörduma.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt