24. august 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Kodukontoril tulumaksuoht

Füüsilisest isikust ettevõtja (FIE) peab oma korterit või maja ettevõtluses kasutades määrama, kui suurt osa ta oma elamispinnast ettevõtluses kasutab. See on vajalik ettevõtlusega seotud kulude arvestamisel.

Kui elamispinna puhul on võimalik eraldada, et üks osa - korrus, tuba - on ainult isiklikus tarbimises ja teine kasutusel ainult ettevõtluses, on kulude arvestus lihtne. Kui FIE teeb kulutusi sellel elamispinna osal, mis on seotud ainult tema ettevõtlusega, loetakse tehtud kulud ettevõtluse kuludeks.

Kuna tegemist on füüsilise isiku varaga, siis ettevõtlusega tegelemisel on vara tihti ettevõtlusega seotud vaid osaliselt ja seda ei ole võimalik alati ka eraldada. Osalise elamispinna kasutamisel võib seda lihtsalt kasutusotstarbe järgi mõtteliseks osaks jagada ja leida ettevõtluses kasutatava osa suurus kogupinnast. Vastavalt tuleb siis jagada ka kulud proportsionaalselt isiklikus tarbimises ja ettevõtluses kasutatava osa vahel.

Mitte ainult vara kasutamine, vaid ka vara soetamine on seotud kuludega. Nagu vara kasutamisel võib ka selle soetamisel ettevõtluse kuludes kajastada ainult seda osa soetusmaksumusest, mis on seotud ettevõtlusega.

FIE-l tuleb arvestada võimaliku maksukohustusega juhul, kui ta on kandnud ettevõtluses kasutatava vara (elamispinna) soetamismaksumuse osaliselt või täielikult kuludesse ning peatab oma tegevuse enam kui 12 kuuks või lõpetab tegevuse. Seejuures on arvestatud, et vara võõrandamist ei toimu. Sellisel juhul loetakse ettevõtluses kasutatud vara isiklikku tarbimisse võetuks ja ettevõtluse tulule tuleb lisada selle vara turuhind samas proportsioonis, kui vara soetamismaksumus on eelnevalt kuludesse kantud.

Kui FIE aga võõrandab ettevõtluses kasutatud vara, mille soetusmaksumuse on ta eelnevalt kas osaliselt või täielikult kuludesse kandnud, siis loetakse selle vara müügihind ettevõtlustuluks.

Kui vara soetusmaksumus kanti kuludesse osaliselt, siis tuleb FIE tuludes näidata sama osalusega vara võõrandamisest saadud tulu. See tähendab, et tuludes ei näidata kogu müügitulu, vaid ainult samas proportsioonis, kui palju kanti kuludesse soetusmaksumusest.

Kinnisasja, ehitise või korteri võõrandamisest saadud tulu ei arvata füüsilise isiku tuluks vaid siis, kui isik kasutas võõrandatavat eluruumi oma alalise või peamise elukohana. Kui füüsiline isik on kasutanud oma elamispinda ka ettevõtluses, siis tuleb saadud tulust maksta tulumaksu proportsionaalselt sellest osast, mida kasutati ka elamispinnast ettevõtluses.

Autor: Ester Brückel

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt