Reiljan, Sild ja Pärn end täna kohtus süüdi ei tunnistanud

05. september 2008, 12:13

Täna hommikul kell 10 algas Tallinnas
Liivalaia kohtumajas istung eksministri, vandeadvokaadi ja ettevõtja üle,
süüdistuseks suures ulatuses pistise nõudmine, vahendamine ja lubamine. Keegi
kohtualustest ennast süüdi ei tunnistanud.

Juba tükk aega enne kella 10 on Liivalaia kohtumaja ees ajakirjanikud, fotograafid ja teleoperaatorid. Kõik selleks, et saada mõni sõnagi tänastelt süüalustelt, kes kõik on kõrgema haridusega mõjukatel positsioonidel töötanud või töötavad isikud.

Kohtualused endine keskkonnaminister Villu Reiljan, vandeadvokaat Tarmo Sild ning endine Go Bus nõukogu esimees ja ASi Wipestrex Grupp juhatuse esimees Aivo Pärn saabuvad kohtumajja ükshaaval ning püüdlikult rahulikku muljet jättes. Kui Reiljani käest küsiti, kuidas ta täna magas, vastas mees: „Tänan küsimast, magasin väga hästi.“

Prokurör ütles istungil kohtu ees sõna võttes, et on tuvastatud, et Villu Reiljan keskkonnaministrina nõudis vandeadvokaat Tarmo Silla vahendusel suures ulatuses pistist Aivo Pärnalt, kes soovis omandada keskkonnaministeeriumi haldusalas olnud Rävala pst 8 asuvat kinnistut. Prokuröri sõnul käis alguses jutt 1 miljoni krooni maksmisest pistisena, kuid millest hiljem sai 1,5 miljonit krooni. Prokuröri andmetel Pärn kunagi Silla vahendusel Reiljanile pistist ei andnud, kuna tal lihtsalt puudusid rahalised võimalused selleks. Pärna äripartnerid Marcel Vichmann ja Anti Selge rahaliselt Pärna aitama ei soostunud. Samas tõdes prokurör, et Pärn andis läbi Silla Reiljanile mõista, et annab pistist.

Istungit juhtiv kohtunik Märt Tomingas küsis süüdistatavatelt, kas süüdistatav Villu Reiljan tunnistab end süüdi: „Ei ma ei tunnista end süüdi! Ma ei ole küsinud Pärna käest pistist, ei ise ega Silla kaudu.“ Samuti mainis Reiljan ära, et ta ei ole küsinud pistist ka Rahvaliidu toetuseks nagu süüdistuses väitis prokurör. Veel ütles Reiljan, et kindlasti ei ole ta teinud Pärna heaks soodsaid otsuseid, mille all prokurör mõtles Rävala pst 8 kinnistu saamist Pärna ettevõtte omandusse. „Müügi otsustas komisjon. Mina kinnitasin. Ma olen sügavalt veendunud, et olukorras, kus kinnisvaraturg hakkas langema, tegin õige otsuse."

Vandeadvokaat Tarmo Sild ütles kohtupingis istudes ja kohtuniku küsimusele vastates, et süüdistus ei ole temale arusaadav. „Mulle ei ole süüdistus asusaadav seetõttu, et teie käsitlust mööda olen mina Reiljani ja Pärna kokkuleppe vahendaja, ühelt poolt sain Reiljanilt raha küsimise ettepaneku ja teiselt poolt ettepaneku teha soodus otsus ning Pärnalt nõusoleku raha maksta.“ Viimaseks lisas Sild, et ei tunnista end süüdi. Samuti ei tunnista end süüdi Pärn. Villu Reiljani advokaat taotles Reiljani osas kriminaalmenetlusest loobumist, kohus taotlust ei rahuldanud.

Villu Reiljanit süüdistatakse suures ulatuses pistise nõudmises, tema advokaati Tarmo Silda pistise vahendamises ja ärimees Aivo Pärna pistise lubamises.
Riigiprokuratuuri süüdistuse kohaselt nõudis Villu Reiljan keskkonnaministrina Tallinnas Rävala pst 8 kinnisasja müügi käigus vandeadvokaat Tarmo Silla vahendusel ASi Wipestrex Grupp esindajalt Aivo Pärnalt 1,5 miljonit krooni pistist. Keskkonnaministeerium oli Rävala pst 8 asuva hoone müügi otsustanud 2006. aasta märtsis, müüki nõustas Tarmo Sild.

Süüdistuse järgi saanuks Aivo Pärna äriühing pistise maksmise korral Rävala 8 kinnisasja omandada soovitud tingimustel. Rävala puiestee 8 kinnisasja ostu-müügi leping sõlmiti paremuselt kolmanda pakkumise teinud ASi Wipestrex Grupp ja ministeeriumi vahel 2006. aasta 31. augustil. Selleks ajaks olid tagasi lükatud nii esimene kui teine pakkumine. Põhjusena, miks seda tehti, nähaksegi raha.

Villu Reiljani kaitsja pidas tema kaitsealusele esitatud süüdistust alusetuks ja soovitas prokuröril kaaluda süüdistusest loobumist.

Tarmo Silla kaitsja palus oma kaitsealusele esitatud süüdistust täpsustada ning jätta toimikust välja kaks jälitustegevusega seotud tõendit, sest neist ühe avaldamine rikub tema väitel õigusabi osutamise käigus kehtivat konfidentsiaalsuse nõuet ja teine tõend on saadud ilma selle saamiseks nõutava kirjaliku loata. Ka Aivo Pärna kaitsja leidis, et tema kaitsealusele esitatud süüdistus on alusetu ning taotles samade tõendite toimikust välja jätmist.

Prokuröri Triin Bergmanni sõnul on asjas kõige olulisem tõend on jälitusprotokoll ja selle juurde kuuluvad salvestused, Tarmo Silla ja Aivo Pärna kohtumistest ning salvestused nende telefonivestlustest teiste isikutega. Salvestused mängitakse ette peale tunnistajate ärakuulamist.

Tänane kohtuistung lõppes natuke peale keskpäeva ning järgmine istung Harju maakohtu Liivalaia kohtumajas toimub järgmisel reedel kell 12. Siis alustatakse prokuröripoolsete tunnistajate ülekuulamisega. Tunnistajatena astuvad kohtu ette Aivo Pärna äripartnerid Marcel Vichman, vandeadvokaat Leon Glikman, Teder, Glikman Partnerid partner ja advokaat Daisy Tauk, Go Bus nõukogu liige Tiit Pruuli jpt.

Vaata videot Reiljani saabumisest kohtumaja juurde SIIT.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
21. November 2008, 17:43
Otsi:

Ava täpsem otsing