Pärnu maakohus katsetab võlanõuete turbomenetlust

Lemmi Kann 18. september 2008, 00:00

Võla sissenõudmine kujuneb tõeliseks turbomenetluseks, kui kohtul õnnestub menetlusdokumendid võlglase kätte toimetada ning ta neile vastu ei vaidle. Kui praegu avaneb kiirtee oma rahani vaid Pärnu maakohtu tööpiirkonnas, kus seda justiitsministeeriumi eestvõttel katsetatakse, siis oktoobrist laieneb võlgade turbomenetlus kogu Eestile.

Justiitsministeeriumi õigusloome ja arenduse talituse nõunik Kairit Kirsipuu sõnul erineb elektrooniline maksekäsumenetlus varem kasutatust põhiliselt selle poolest, et andmeid töödeldakse elektrooniliselt ja see hoiab kõvasti kokku nii raha kui ka aega.

Elektroonilisse menetlusse saabuvad avaldused on enne kohtusse jõudmist põhiandmetes juba kontrollitud ja menetlusdokumentide loomine toimub automatiseeritult. "Oluliselt peaks tõusma just kohtumenetluse kiirus," kommenteeris Kirsipuu uute infosüsteemidega kaasnevat.

Elektrooniline menetlus hoiab võlanõuete kiirmenetluse kuludest kokku ligi poole, kuid sellest olulisemaks peab ministeerium siiski efektiivsust.

"Maksekäsu kiirmenetlus on oma olemuselt lihtne ja formaliseeritud menetlus, mille kaudu peab saama kiirelt ja lihtsalt sisse nõuda selgelt vaidlustamata võlanõudeid. Kohtusse pöördujat ei rahuldanud kindlasti see, kui ta pidi maksekäsku ootama pool aastat või rohkemgi veel," kommenteeris Kirsipuu.

Julianus Inkassole, mis on praegu kohtutesse kõige enam maksekäsu avaldusi saatnud ettevõte, on avalduste kiirem kohtumenetlus Julianus Inkasso nõukogu liikme Jaanus Laidvee sõnul positiivseks sõnumiks.

"Muudatus on kasulik meie klientidele, kes hakkavad oma raha kohtumenetluses olevatest asjadest kiiremini tagasi saama," märkis ta.

Laidvee lisas, et elektrooniliste avalduste kohtusse esitamist see muutus ettevõtetele siiski lihtsamaks ei tee. Kuigi avalduste esitajate jaoks toimus lihtsustumine elektroonilise maksekäsu kiirmenetluse ellurakendamisega juba üle aasta tagasi, on selle süsteemi endale praeguseks loonud veel paar-kolm ettevõtet. "Masskliendid pole massandmeedastuse liidest kohtutega loonud, vaid kasutavad selleks jätkuvalt professionaalide abi," ütles Laidvee, kelle sõnul on süsteemi väljaarendamine ja käigushoidmine ettevõttetele suur lisakulu.

Ka mobiilioperaator Elisa kasutab kohtumenetluste läbiviimisel inkassofirma teenust, mis omakorda kasutab maksekäsu kiirmenetlust. "Elisa on sageli loobunud massilisest kohtulikust sissenõudmisest, sest see nõuab suurt ajakulu ning kohtuotsus üksi ei taga, et väljamõistetud summa jõuaks meieni võimalikult kiiresti," märkis Elisa Eesti ASi suhtekorraldusjuht. "Kui täitemenetlus toimuks kiiremini, siis kasutaksime kohtumenetlust palju suuremas mahus, kui seda praegu teeme," lisas ta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:44
    Otsi:

    Ava täpsem otsing