27. november 2008 kell 22:00

Endlasse on oodata revidenti

Gogoli näitemängu sisu meenutuseks nii palju, et tegevus toimub ühes Venemaa väikelinnas, mille funktsionäärid saavad teada, et nende linna on saabumas valitsusepoolne revident.

Nimetatud isiku saabumine külvab linnakese ellu paanikat ning võimendab elanikes rumalust, ahnust, kadedust. Revidenti katsutakse ära osta küll raha, küll naistega - peaasi et raport nende linna kohta ikka soosiv oleks.

"Rumalus ja ahnus ei kao võimumeestel kunagi," vihjas lavastaja Tiit Palu aegumatule teemale, mida Endla laval ka tänapäevases "kastmes" pakutakse. Ainus, mida Gogoli tekstiga tehtud, on mõningane kärpimine, et säästa lühemate teatriõhtutega harjunud tänapäeva vaatajaid viietunnisest etendusest. Lisatud ei ole Palu sõnul midagi, samuti ei näe ühtegi näitlejat sellise grimmiga, mis viitaks mõnele konkreetsele võimumehele, näiteks Mart Viisitammele.

Teadlikult jäid kasutamata ka need kaardid, mida elu Pärnus kätte mängis - olgu selleks siis endise linnapea Vello Järvesalu kahtlased toimetamised tema juhitava taastusravikeskuse varade kasutamisel või kapo huvi linnapea Mart Viisitamme tegemiste vastu.

"See näitemäng, mis väljaspool teatrit käib, on palju grotesksem ja jubedam, kui näitleja sooviks laval teha," põhjendas Tiit Palu teadlikku loobumist ja satiirilisele komöödiale truuks jäämist. Ei ole ju vahet, mis ajal ja millise riigikorra tingimustes võimu juurde pääsetakse, ikka kipub see inimese rumalaks ja ahneks muutma ning ilmselt jääb see kestma seni, kuni aetakse poliitikat ja jagatakse võimu.

Linnapea rollis näeb Lauri Kinki, Hlestakovi mängib Sten Karpov ja veel kümmekonna näitleja kehastada on kogu neid ümbritsev idiootide kamp.

Lava kujundas Silver Vahtre, muusikalise tausta valis välja lavastaja Tiit Palu.

Autor: Ülle Hallik

Hetkel kuum