Vedajad on dividendide maksmisel alalhoidlikumad

Rivo Sarapik 25. august 2009, 00:00

Möödunud aasta eest määras omanikele dividende 10 autoveofirmat, aasta varem plaanisid omanikutulu jagada 19 ettevõtet. Reaalselt maksid neist välja veidi enam kui pooled. Kokku määrati möödunud aasta eest dividendideks 20,6 miljonit krooni, mida on samuti enam kui kaks korda vähem kui aasta varem. Tollal määrati omanikele 44,2 miljonit krooni. Tegelikult võeti välja siiski pea kolm korda vähem ehk 18,7 miljonit krooni. Kuna ülevaate koostamise ajaks ei olnud kättesaadavad kahe ettevõtte (Aatomik-Transport ja Hert-Transport) andmed, mille omanike vahel plaaniti jagada 7 miljonit, võib summa ulatuda 25,7 miljoni kroonini.

Ekspedeerimisfirmades on olukord vastupidine - dividende plaanis maksta 16 ettevõtet, tegelikult tegi seda 21 firmat. Ülevaate koostamiseks ei olnud veel laekunud kolme ettevõtte aruanded ehk kokku võisid omanikutulu jagada ligi pooled ekspedeerijaist.

Lisaks ületasid välja makstud dividendid plaanitud summat enam kui kolm korda. Sel aastal on plaanitud dividendimaksjate arv sama mis veofirmadelgi. Summa suurusjärkki on sama mis aasta varem.

Dividendide määramisel on nii vedajad kui ka ekspedeerijad konservatiivsed. Kogunenud jagamata kasumit on enamikul firmadest, kuid väljavõtmise asemel otsustatakse seda kas investeeringuteks või mustadeks päevadeks hoida.

Veofirmadest suurima dividendisumma jagavad tänavu 18. sünnipäeva tähistava ja ligi poolesajale inimesele tööd andva ASi Elstera omanikud.

Ettevõte kuulub kolmele eraisikule ning suurima osa 4,5 miljoni kroonisest dividendisummast läheb juhatuse esimehele Kalle Elsterile, kellele kuulub 72% firmast.

Möödunud aastal kasvatas Elstera mahtusid ning uuendas autoparki, mida firma plaanib ka tänavu teha. Kui 40,5 miljoni kroonini kerkinud käibele teeniti ligi veerandi võrra lisa, siis kasum kahanes aastaga enam kui poole võrra - tulemuseks 1,8 miljonit krooni.

Kui vedajate suurimad dividendid jäävad Eestisse, siis ekspedeerijaist suurim summa läks kiirkulleriteenuseid pakkuva, Eestis turuliidripositsiooni hoidva TNT Express Worldwide Eesti ASi emafirmale Taanis. Dividendideks määratud 44,7 miljonit krooni oli sama suur kui ettevõtte 2007. aasta puhaskasum. Möödunud aastal teenis TNT 101,4 käibe juures 22,5 miljonit krooni kasumit.

Vedajaist suurima summa ehk 5 miljonit kroone dividende plaanib tänavu võtta ASi Janvemar omanik Janno Krantsiveer. Sama summa võttis ettevõtja ka 2006. aastal. Lõuna-Eesti ettevõtja on lisaks veondusele tegutsenud ka kiirlaenuäris. Janvemar on 1995. aastal tegevust alustanud veofirma, mis osutab peamiselt vedusid Skandinaaviasse, käibest 2% annavad veod Eestis.

Firma teenis eelmisel aastal 42,5 miljoni kroonise käibe juures, mida on miljoni võrra aasta varasemast enam, 1,4 miljonit krooni kasumit. Kasum kahanes aastaga 70% võrra. Kasumlikkust kahandas impordi vähenemine, konkurents turul, teenuste kallinemine ja ebatõenäoliselt laekuvate nõuete kulu. Ekspedeerijaist määras suurima dividendisumma ACE Logistics Group.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:11
    Otsi:

    Ava täpsem otsing