Sirje Rank • 22. november 2009 kell 21:00

ELi võimupusles esimesed killud koos

Prantsusmaa andis oma eelistuse teada pikemalt viivitamata juba läinud neljapäeval, kui oli selge, et ELi (algselt) presidendi, kuid uuema tõlgenduse järgi Euroopa Ülemkogu koosolekute juhiks saab Belgia peaminister Herman Van Rompuy ja ELi välisministriks senine ELi kaubandusvolinik Catherine Ashton.

"Prantsusmaa saab olulise vastutusega voliniku portfelli," ütles Prantsusmaa president Nicolas Sarkozy. "Saab näha, kas see on siseturu voliniku portfell või midagi muud," vahendas presidendi sõnu agentuur Bloomberg.

Kaalukamad portfellid teiseks ametiajaks tagasi valitud Jose Manuel Barroso juhitud komisjonis puudutavad finantsturgude reguleerimist, konkurentsipoliitikat, tööstuspoliitikat ning majandus- ja rahapoliitikat.

Nädalavahetusel kirjutas Financial Times, et Prantsusmaa volinikukandidaadil Michel Barnier'l on tõepoolest lootust saada siseturuvoliniku portfell, ehkki praegu pole veel kindel, kas finantsteenuste osa sellest lahku lüüakse. Britid on Londoni finantskeskuse pärast juba mures.

"Meie Prantsuse partneritel on vaba turgu puudutavates küsimustes erinevad vaated, mis mõjutavad meie elulisi majanduslikke huve," ütles Briti konservatiivide välispoliitika kõneisik William Hague.

Saksamaa "passib" vaatlejate hinnangul veel ka komisjoni portfellide jagamisel. Kuna Saksa volinikukandidaati Günther Öttingeri peetakse poliitikuna pigem kerge- kui raskekaallaseks, arvatakse, et Berliini eesmärk on kindlustada Saksamaa keskpanga praegusele juhile Axel Weberile aastal 2011 vabanev Euroopa Keskpanga juhi koht.

Siin tuleb sakslastel rinda pista itaallastega, kes lobivad samuti oma kandidaati Euroopa Keskpanga juhi kohale - praegust Itaalia keskpanga juhti Mario Draghit.

Mõjukas konkurentsivoliniku portfell võib nüüd, kus paremtsentrist Van Rompuy ja vasaktsentrist Catherine Ashton on kõrgele kohale nimetatud, minna ELi keeruliste mustrite järgi liberaalidele, kirjutas Bloomberg. Üks kandidaate on praegune konkurentsivolinik Neelie Kroes, kes on pälvinud palju kiitust, kuid kelle partei positsioon on Hollandi sisepoliitikas nõrgenenud. Teine liberaalist kandidaat oleks Soome volinikukandidaat Olli Rehn.

Uue komisjoni koosseisu kinnitab uue aasta alguses Euroopa Parlament. Parlament kinnitab ka uue välisministri Catherine Ashtoni, kes on samuti Euroopa Komisjoni liige ning ametikoha järgi üks asepresidente.

Euroopa Liidu uus president ehk koosolekute juhataja asub ametisse 1. jaanuaril, aastapalgaks 350 000 eurot.

Hetkel kuum