Tõnis Oja • 23. november 2009 kell 21:00

Exxon Mobili aktsia hakkab peagi särama

Pikka aega investorite huviorbiidist väljas olnud naftagigant Exxon Mobil on taas tähelepanu keskmesse jõudmas. Nädal aega tagasi kirjutas mainekas investeerimisajaleht Barrons põhjustest, miks peaks naftagigandi aktsiat ostma. Päev hiljem tõstis Exxoni aktsiasoovitust ning hinnasihti 92 dollari tasemele Barclay's Capitali analüütik Paul Cheng.

Vanameister Warren Buffett jõudis aga ajakirjast ette ning ostis samuti näputäie, ehkki tema peamine panus naftasektoris on USA suuruselt kolmas naftakompanii ConocoPhillips.

Barrons kirjutab, et nagu paljud juhtivaktsiad, on Exxon Mobil jäänud börsirallis tagaplaanile. Kui konkureerivate naftakompaniide aktsiate hinnad on sel aastal mõnevõrra tõusnud, siis Exxoni aktsia hind on endiselt pea kümne protsendiga miinuses.

Analüütikud on Exxonit kritiseerinud käibe aeglase kasvu tõttu, ehkki rentaablusnäitajate poolest on tegemist efektiivseima ettevõttega suurte naftagigantide (nn majors) seas. Investeerimisajalehe sõnul võib kontsern tänu nafta hinna eeldavale tõusule teenida järgmisel aastal kasumit 6,5 dollarit aktsia kohta (selle aasta eeldatavaks kasumiks tuleb 4 dollarit aktsia). Möödunud aastal, kui nafta hind kerkis 147 dollarini barreli eest, oli ka Exxoni kasum rekordiline - 8,69 dollarit barreli eest.

Naftafirmade üheks olulisemaks näitajaks on naftavarude asendatavus ehk kui palju suudetakse toodetud nafta kohta leida uusi varusid. Ajal, mil uute naftaleiukohtade avastamine muutub üha keerulisemaks - seda eriti naftagigantide seas - neile ei piisa pisikeste naftaleiukohtade avastamisest, on Exxon oma keerulise ülesandega üsna hästi toime tulnud.

Ettevõte on suutnud asendada oma toodangu täielikult uute varudega 15 aastaga. Aastatel 2004-2008 on gigandil ühe naftabarreli leidmiseks kulunud keskmiselt 7 dollarit, mis on konkurentide otsingu- ja uuringukuludest väiksem.

Väikeinvestorite jaoks olulise näitaja - dividendide maksmise poolest - on Exxon praegu konkurentidest kehvem, makstes omanikutulu 1,68 dollarit aktsia kohta, mis teeb dividenditootluseks 2,3 protsenti. Number on sellise suhteliselt stabiilse aktsia jaoks ilmselt väikesevõitu, aga analüütikud ootavad, et see tõuseb järgmisel aastal viis protsenti või enamgi.

Exxon Mobili Achilleuse kannaks on kehvavõitu maine. Eriti ärritab avalikkust naftagigandi leigevõitu suhtumine alternatiivkütustesse. Tegevjuht Rex Tillerson nimetas etanooli koguni puskariks. Möödunud aastal kujunes olukord koguni nii teravaks, et John D. Rockefelleri järeltulijad panid aktsionäride üldkoosolekul hääletusele resolutsiooni, kus nõutakse nõukogu esimehe ja tegevjuhi ametikohtade lahutamist ja suurema tähelepanu osutamist globaalsele soojenemisele ning taastuvenergia kasutamisele. Praeguse Exxon Mobili eelkäijateks on Rockefelleri asutatud Standard Oili kohtuotsuse tõttu 1911. aastal jagunemise tulemusena tekkinud Standrd Oil New Jersey (hilisem Exxon) ning Standard Oil New York (hilisem Mobil). Exxon ja Mobil ühinesid praeguseks naftagigandiks täpselt kümme aastat tagasi.

Nagu arvata võis, hääletati resolutsioon maha.

Aga tegelikult ei ole Exxon alternatiivkütuste suhtes kaugeltki nii arrogantne, kui pealtnäha paistab. Pigem on nad teistega võrreldes konservatiivsemad ja ei loo nad selle ümber ka nii palju lokku.

Eelmise aasta suvega kulmineerunud nafta hinna tõususuga kaasnenud alternatiivkütuste hullus tõi endaga kaasa ka toiduainete hinnaralli, mis pani Royal Dutch Shelli nõukogu esimehe Jorma Ollila lausuma, et toidu kasutamine kütuseks on ebamoraalne.

Vaatamata alternatiivkütuste vaenulikule imagole, on Exxon tegelikul kulutanud selle valdkonna uuringutele miljoneid dollareid.

"Me oleme üle vaadanud kõik võimalused, mis pähe on tulnud," ütles suvel ajalehele The New York Times Exxoni arendus- ja uuringutööde eest vastutav asepresident Emil Jacobs.

Ajalehe sõnul peab ettevõte perspektiivikaimaks biokütuse valmistamist vetikatest.

See tähendab, et ettevõte mõtleb üsna pingeliselt ka kaugema tuleviku peale.

Investeerimisfirma McDep Associates analüütik Kurt Wulff ütles Bloombergile, et Exxon Mobili aktsia on "ebaharikult atraktiivne" tänu aktsia hinnale, mis on 20 protsenti selle õiglasest hinnast madalam. Barrons hindab ettevõtte naftatöötlus- ja keemiatööstusüksuse väärtuseks 75 miljardit dollarit ehk 16 dollarit aktsia kohta, mis teeb aktsia kogu väärtuseks 90 dollarit.

Hetkel kuum