Kaisa Gabral • 11. juuni 2010 kell 4:30

Lõuna-Aafrikale jääb mängu ilu

Jalgpalli MMi võõrustava Lõuna-Aafrika majandus on peapeale pööratud.

Riik, mis üritab oma võlgadega hakkama saada ja mille majandusele jalgpallivõistlused veidi toonust annavad, saab rahasaju asemel nautida siiski vaid mängu ilu.

"Jalgpall on meie jaoks rohkem kui mäng - see hoidis meid elus," lausus Aafrika jalgpallur Lizo Sitoto, kes veetis vangistuses Robben Islandil, samal saarel, kus Nelson Mandelagi, kokku kümme aastat. "Ma ei tea, mis oleks juhtunud, kui me poleks saanudki jalgpalli mängida," lisas Sitoto, kes määrati saarele vangistusse seoses vandenõuteooriaga kukutada valitsus. Jalgpall pakkus vangistatuile n-ö pääsemist, mida sümboliseeribki Cape Towni uus 600 miljoni dollariline Green Point Stadium.

Riigis, kus jalgpalligeen kandub edasi verega, toimus hiljuti 18päevane streik, mis mõjus ekspordile halvavalt ning mille tulemusena riigi transpordifirma Transnet Ltd. tõstis töötajate palku 11 protsenti, mis on rohkem kui kahekordne inflatsiooni määr. Ka kohalik keskpank märkis 17. mail, et palkade kerkimine võib inflatsioonile löögi anda. Palgatõus läheb Transnetile maksma ligi 132 miljonit dollarit aastas.

Nüüd kavandab ligi ühe miljoni pealine riigitöötajate armee riigi üheksas suuremas linnas ligi kuu aega kestvaid mänge ära kasutades sarnaseid streike eesmärgiga palka kergitada, sest jalgpallipeo ajal on paljude pilgud suunatud just selle riigi poole ja info kandepind on lai. Streike plaanitakse suurimates transpordi-, vee- ja elektrifirmades.

Streigid mänge iseenesest mõjutada ei tohiks, sest kõik maailmameistrivõistluste staadionid on varustatud generaatoritega.

"See läheb majandusele palju maksma," lausus Bloombergile sõltumatu majandusteadlane Richard Downing. Lõuna-Aafrika rahandusministri Pravin Gordhani sõnul ei saa valitsus endale lubada sellist väljapressimist kõrgemate palkade näol.

FIFA teenib mängudelt kena noosi

Rahvusvahelisele jalgpalliliidule FIFA on algav MM juba ette edukas.

Bloomberg kirjutas, et peasekretär Jerome Valcke on kasvatanud liidu sissetulekuid MMilt 50% võrra, võrreldes nelja aasta taguse Saksamaa MMiga. Peasekretär on rahul, sest jätkavad ka kõik mängude majanduskoostöö partnerid. Seevastu Lõuna-Aafrika ei saa reklaamilepingutest, piletitulust ega televisiooniülekannete pealt mitte midagi.

FIFAt on kritiseeritud ahnuse eest, kuna MM on talle palju tulusam kui võõrustajale Lõuna-Aafrikale. Kõige positiivsemate stsenaariumite järgi paisutab MM Lõuna-Aafrika majandust 0,5% protsendipunkti võrra. Samas on riik pidanud ehitama uued staadionid ja infrastruktuuri.

FIFA mängude käive on ennustuste kohaselt summa, mis on võrdne 0,7%ga LAV SKPst. FIFA kasumiks prognoositakse 2,5 miljardit dollarit (32 mld krooni). FIFA on vabastatud maksudest, mis hinnanguliselt tähendab LAV-le miljoneid saamata maksudollareid. Muret on LAVs tekitanud ka külaliste arv, mis ennustatud 750 000 asemel võib jääda alla 370 000.

võrdlus

Finaalikoht toob kaasa 30 mln dollarit

FIFA poolt osalejatele jagatav ettevalmistus- ja auhinnaraha, mln USD

-ettevalmistusteks enne turniiri 1-turniirile jõudmine 8-16 parema võistkonna sekka jõudmine 9-veerandfinaali jõudmine 18-poolfinaali jõudmine 20-poolfinaalis kaotamine 24-finaali jõudmine 30Allikas: FIFA

Kihlveokontorid ja jaemüüjad saagi ootel

*FIFA toetab jalgpalli riikides, kus enam kui 40 protsenti rahvastikust elab alla 2 dollari eest päevas.*Jalgpalli MMi saab vaadata ka ESPN 3-D kanalil. Seda näevad AT&T TV kanali tellijad, kes maksavad selle eest lisa 10 dollarit kuus. ESPN 3-D debüüt toimub 11. juunil, kui toimub Lõuna-Aafrika ja Mehhiko mäng. 2,5 miljonis USA kodus paigaldatakse sel aastal 3-D pilti näitav televiisor. Aastaks 2014 ennustatakse selle numbri paisumist 60 miljonile.*Maailmameistritiitel annab jalgpallureile võimaluse riigilt raha saada. Kui Hispaania koondise vutiässad saavad meistritiitli eest riigilt 600 000 eurot, siis Argentinas makstakse 520 000, Inglismaal 475 000 ja Prantsusmaal 390 000 eurot.*Jaemüüjad loodavad mängudelt lõigata korralikku kasu. Näiteks kaubanduskett Wal-Mart ootab seoses jalgpalli maailmameistrivõistlustega suurt ostubuumi. Ketil on tagataskus leping jalgpalliorganisatsiooniga FIFA, mis annab neile õiguse müüa osa tooteid sildiga "World Cup". Inglise koondise sponsor on kaubanduskontsern Tesco Plc, mis samuti loodab mängude ajal kena noosi kokku nabida.*Ka kihlveokontorid on ennast käima tõmmanud. "Kui Fabio Capello tiim võidab, siis me oleme omadega pehmelt öeldes ummikus," märkis Bloombergile Iirimaa suurima kihlvedude vahendaja firma kõneisik Paddy Power. "Kui Hispaania võidab finaalis Inglismaad, siis me kaotame raha igal sammul," lisas ta, mis annab hea vihje, kuhu suunas raha liigub

Hetkel kuum