20. oktoober 2010 kell 12:21

IMF Euroopa majanduskasvu suhtes skeptiline

IMFi sügisraporti kohaselt ei ole Euroopa kriisist veel jagu saanud. Murelastel Kreekal ja Iirimaal läheb küll paremaks, aga aeglaselt.

Majanduskasv jääb Euroopa riikides võrreldes varasemate kasvufaasidega nõrgemaks, leiab IMF täna Viinis esitletud raportis. Keskmiselt saab selle aasta majanduskasv olema 2,3 protsenti ning tuleval aastal 2,2 protsenti.

Juhul kui majanduskasv väheneb rohkem kui prognoositud, peaksid riigid, kel on rohkem rahanduspoliitilist mänguruumi, peatama osa oma säästuplaanidest. „Konsolideerumised on küll vältimatud, kuid neid tuleks rakendada nii, et negatiivsed mõjud kasvule ja tööturule jääksid nii väikeseks kui võimalik,“ seisab raportis.

Euroopa murelastel Kreekal  ja Iirimaal läheb IMFi hinnangul pikkamööda paremaks. Kreeka majandus kahaneb sel aastal 4 ja tuleval aastal 2,6 protsenti, Iirimaa peaks aga 2011 olema juba 2,3 protsendiga plusspoolel, kasvades sel aastal 0,3 protsenti.

Euroopa pangandusmaastikul soovitab fond kiiresti tegutseda, et kõrvaldada bilanssi jäänud nõrgad kohad ning kindlustada krediidivõime. „Poliitika peab kontsentreeruma pangabilansside tugevdamisele,“ ütles täna Viinis IMFi Euroopa osakonna tegevjuht Ajai Chopra. Haavatavad rahandusinstituudid tuleb restruktureerida ja rekapitaliseerida või viivitamatult likvideerida.

Euroopa arenevad riigid kasvavad fondi prognoosi kohaselt 3,9 protsenti sel ja 3,8 protsenti tuleval aastal. Areng neis maades sõltub tugevalt  sellest, kuidas taastub kriisist Lääne-Euroopa. Fond soovitab riiklike finantside „usutavat“ konsolideerimist, et hajutada hirme uue võlakriisi ees. Pikemas perspektiivis tuleks aga leida uusi kasvumootoreid, näiteks kaubanduses. Ühtlasi tuleks investeerida tootmisse, et nihutada kasv ära teenustelt ja ehituselt, mis kasvatasid majandust buumiaastatel.

Võrreldes muu maailmaga jääb Euroopa kasv IMFi hinnangul pigem madalaks ja venivaks. Ainult ekspordis tugevad riigid nagu Saksamaa võidavad maailmamajanduse tugevnemisest. Jääb ka terve rida riske, mille põhjuseks on puudulikud struktuurireformid nii tööturgudel kui kauba- ja teenusteturgudel. IMF tervitas Euroopa Liidu ja eurotsooni riikide reformiplaane ning soovitas need liikmesriikidel kiiresti ellu rakendada.

Autor: Katri Soe-Surén

Hetkel kuum