Sirje Rank • 29. november 2010 kell 8:15

Rootsis kiire majanduskasv

Rootsi majandus kasvas kolmandas kvartalis läinud aasta sama perioodiga võrreldes 6,9%, teatas täna Rootsi statistikaamet.

Eelnenud kvartaliga võrreldes kasvas SKP 2,1%.

Eratarbimine kasvas 3,5%, eksport 11,9% ning investeeringud 11,2%.

Teises kvartalis kasvas Rootsi SKP korrigeeritud andmetel eelnenud kvartaliga võrreldes 2% ning aastatagusega võrreldes 4,5%.

Rootsi majanduskasv on klass omaette, kommenteeris agentuurile Bloomberg Nordea panga ökonomist Torbjörn Isaksson. See kannustab Rootsi keskpanka oma teed minema ning baasintressimäära veelgi tõstma, lisas ta.

Rootsi keskpank hakkas intressimäärasid tõstma 1. juulist ning on enim jälgitud baasintressimäära kergitanud juba kolmel korral. Panga prognoosi järgi kerkib intressimäär praeguselt 1 protsendilt tuleva aasta lõpuks 2%-le ning aastaks 2013 3,4%-le.

See on rekordiline kasv, ütles SEB analüütik Olle Holmgren Rootsi uudisteagentuurile TT. „See näitab, et Rootsi majandus on väga kiiresti tasa teinud 2009. aasta majanduslanguse,“ lisas ta.

Läinud aastal kahanes tugevalt ekspordist sõltuva Rootsi SKP 5,3%.

Prognooside järgi kasvab  Rootsi SKP tänavu 4,8%, mis oleks kiireim kasv Euroopa Liidus.

Rootsil on õnnestunud vältida teisi Euroopa riike pitsitavat säästukuuri kuna riigi rahandus on heas korras – eelarvedefitsiit on ELi üks väiksemaid.

Samas näeb Holmgren riske, et Rootsi majanduskasv aeglustub, kui euroala võlakriis võtab uusi tuure ning kavandatud eelarvekärped osutuvad liiga suureks.

„Kui Euroopas tuleb uus langus, ei jäta see mõjutamata ka Rootsit. Seda ei või unustada,“ ütles Holmgren.

Hetkel kuum