Raivo Sormunen • 30. november 2010 kell 9:51

Teadlased: Hiina peab raha kallimaks muutuma

Hiina Sotsiaalteaduste Akadeemia majandusteadlased soovitavad, et inflatsiooni ohjamiseks peab valitsus tõstma intressimäärasid veel 2 protsendipunti võrra. Hetkel on Hiina Keskpanga ühe aasta pikkuste jüaanilaenude intressimäär 5,56 protsendil.

„Hiljutised pankade reservmäärade tõstmised ei ole olnud piisavad takistamiseks üleliigse raha sissevoolu Hiina,“ ütles akadeemia majandusteadlane Zhong Jiyin.

Arendavate turgude aktsiafondidesse on sel aastal liikunud EPFR Global andmeil 84,3 miljardit dollarit, lüües sellega praeguseks juba eelmise aasta tipptaseme.

Hiina aktsiaturgu jälgiv Shanghai Composite Index taandus täna 1,6% ja lõpetas 2820 punktil. Alates 8. novembrist, mil aktsia tõusis viimase seitsme kuu tipptasemeni, on indeks kaotanud 11 protsenti.

Aktsiaturu langemise peamiseks põhjuseks on oktoobrikuine 4,4 protsendini ulatunud inflatsiooninumber pärast mida on Hiina keskpank tõstnud juba kaks korda pankade reservmäära nõuet ning tekitanud investorites hirmu intressimäärade tõstmise ees.

„Valitsuse rahapakkumise piiramine nagu intressimäärade tõstmine võib tulla kiiremini kui turg ootab ning seetõttu on aktsiaturg rõhu all,“ ütles uudisteagentuurile APS Asset Management fondivalitseja Leo Gao.

USA suurpanka Citigroupi Hiina inflatsioon ja intressimäärad aga ei morjenda ning nad on aktsiaturu suhtes positiivselt häälestatud.

„Raha pealevoolust tingitud ralli kestab Hiinas tõenäoliselt järgmised kuus kuud. Me oleme Hiina suhtes positiivselt häälestatud ja näeme, et Shanghai Composite Index tõuseb järgmisel aastal 3800-400 punktini,“ kirjutas panga analüütik Minggao Shen.

Arvestades kiiret inflatsiooni ja jüaani tugevnemist soovitab Citigroup Hiinast osta tsemendi- ja autotootjad ning tervishoiu- ja tehnoloogiafirmade aktsiaid.

Hetkel kuum