Anne Oja • 31. detsember 2010 kell 14:45

Lauri: suurpoed tõstsid väikestest hoogsamalt hinda

Eesti suurpoed tõstsid viimati avaldatud statistika kohaselt rohkem hindu kui väikesed kauplused, kirjutas Swedbanki makroanalüütik Maris Lauri täna panga blogis.

Tugeva hinnatõusu tõttu on endiselt languses mootorikütuste müük, kus müügimaht vähenes 2% ja arvestuslik hinnakasv oli üle 11%. "Tuntav on hinnatõus ka toidukaupade jaemüügis, kuid siin pole asjad siiski väga ühesed," tõdes Lauri.

Jaemüügi statistika eristab suurte valdavalt toidukaupade müügiga tegelevate ning väiksemate puhtalt toidukaupadele spetsialiseerunud kaupluste müüki. "Viimastes on hinnatõus tagasihoidlikum – arvestuslikult 7,7% ja aeglustuv, samas on suurtes kauplustes hinnatõus järjest tuure kogunud ning jõudis novembris 8,2%-ni," sõnas Lauri.

Tema sõnul on tulemuseks see, et suured poes on müügimahtudes endiselt miinuses, samas kui väikekauplused on oma müügimahtusid kasvatanud aastaga koguni 65%. Kasvanud on ka väikekaupluste osakaal toidu müügis.

Jaemüük tervikuna kasvas novembris eelmise aastaga võrreldes ligi 6%, kuid valdkonniti olid kasvunumbrid väga erinevad, rääkis Lauri. Oluline kasv toimus arvutite, fotokaupade, raamatute, sporditarvete, mängude jt spetsialiseeritud kaupluste müügis, kus müügimahud kasvasid aastases võrdluses 30%.

Rõiva- ja jalatsikaupluste müügikäive kasvas novembris 25%, majapidamiskaupade, kodumasinate jmt müük suurenes 15% ja kasutatud kaupade müük 13%. Farmaatsia- ja kosmeetikakaupade müük vähenes novembris 1%.

Täpsustatud oktoobri väliskaubandusnumbrid kinnitasid, et ekspordi aastane kasv on viimase nelja kuu jooksul järjest suurenenud ning ulatus oktoobris juba ligi 47%-ni. Ka impordi kasv on pidevalt suurenenud, kuid jääb oma 38%-ga endiselt ekspordi omale alla.

Novembris kasvas tööstustoodangu maht aastases võrdluses ligi 39%, sealjuures töötlevas tööstuses ulatus kasv 40%-ni. Tööstustoodangu tootmismahud on jõudnud praeguseks 2008. aasta augusti-septembri tasemele, kuid mõningates sektorites ületatakse varasemaid tipptasemeid oluliselt, selgitas Lauri.

Kõige enam on tootmismahud kasvanud elektroonikas, kus need on tõusnud 3,7 korda suuremaks kriisieelsest maksimumtasemest. Tugev on kasv ka mootorsõidukite, haagiste ja poolhaagiste tootmises, 34% üle kriisieelse tipptaseme, ning jahu- ja tangainete tootmises, kus on kasv 15%.

Hetkel kuum