Sirje Rank • 10. jaanuar 2011 kell 7:04

Astmelist tulumaksu maksab vaid iga kolmas soomlane

Tänane Kauppalehti kirjutab, et astmelise tulumaksusüsteemi tuluvahesid tasandav roll on Soomes erinevate maksumuudatuste tagajärjel aastatega märkimisväärselt pisenenud.

Peamisi põhjuseid on kaks – üheltpoolt on maksuastmete alumist piiri tõstetud inflatsioonist kiiremini, teisalt on 1989. aasta maksureformist alates erineva määraga maksustatud astmete hulka oluliselt vähendatud – üheteistkümnelt neljale.

Kui 2009. aastal kuulus maksumaksjatest vaid 34% (1,75 miljonit inimest) nende hulka, kes olid maksustatud kõrgema, n.ö tuluvahesid tasandava maksumääraga, siis 1989. aastal oli vastav näitaja 57% (2,8 miljonit inimest), kirjutas Kauppalehti.

„Edaspidi väheneb progresseeruva määraga maksustatute hulk veelgi, kuna 2010. ja 2011. aastal on makse vähendatud,“ ütles maksuteemat uurinud Soome maakondade liidu peaökonomist Juhani Turkkila.

Keskmise palgatulu saaja maksab Turkkila sõnul tulumaksuks ära umbes 25%, aastal 1989 kehtinud maksusüsteemi järgi oleks maksuks läinud 33%.

Aastast 1993 löödi lahku palgatulu ja kapitalitulu, mis sinnamaani olid mõlemad maksustatud progresseeruva skaala järgi. Samal aastal kehtestati ka mitmed maksusoodustused, sealhulgas võimalus maksustatavast tulust maha arvata teatud osa eluaseme soetamiseks võetud laenude intressidest.

Alanud aastal peaks Soome riigieelarvesse palga- ja kapitalitulult laekuma makse 7,4 miljardit eurot, mis moodustab vaid 20% valitsuse kõigist maksutuludest. Palju suurem osa laekub käibemaksust – tänavu 14,5 miljardit eurot.

Tänapäeval maksab rohkem maksu see, kes ostab rohkem käibemaksuga maksustatud kaupu, märgib leht

Hetkel kuum