Hiina sihib majanduses tasakaalukamat kurssi 

Sirje Rank 06. märts 2011, 17:28

Hiina avalikustas nädalavahetusel järgmise viisaastakuplaani, milles püüab kuumavat majandust tasakaalukamale alusele viia ning tõsta vaesema elanikkonna tulusid, et maandada pingeid riigis süvenevast ebavõrdsusest.

Viimasega on seotud ka lähim eesmärk – võitlus inflatsiooniga, mis noolib juba 5% piiri.

„Me ei saa lubada, et inflatsioon mõjutab madala sissetulekutega inimeste igapäevast elu,“ ütles Hiina peaminister Wen Jiabao nädalavahetusel alanud Hiina Rahvapartei kongressil, lubades teha võitlusest inflatsiooniga valitsuse olulisima prioriteedi.

Partei Kongress toimub ajal, mil Hiina valitsus on järsult suurendanud politseijõude Pekingi ja Šanghai tänavail, et tõrjuda vähimadki katsed sarnasteks meeleavaldusteks, mis raputavad praegu Lähis-Ida ja Põhja-Aafrika diktatuurirežiime.

„Inflatsioonist võib saada säde sotsiaalsete rahutuste vallandamiseks,“ kommenteeris agentuurile Bloomberg varem Maailmapangas töötanud ökonomist Liu Li-Gang.

Järgmise viisaastakuplaani keskne kurss on riigis eratarbimise suurendamine, et vähendada majanduse liigset sõltuvust ekspordist ja investeeringutest. Majanduskasvu siht on keskmiselt 7% aastas, mis peaks Hiina SKP perioodi lõpuks kasvatama 8,97 triljonile USA dollarile (USA SKP on võrdluseks üle 14 triljoni dollari). Tegelik kasv tuleb tõenäoliselt siiski suurem - eelmised viis aastat kasvas Hiina majandus keskmiselt enam kui 11% tempos.

Wen pidas oma kõne kongressi rohkem kui 4000 delegaadi ees, kelle sekka kuuluvad ka Hiina jõukaimad inimesed, sealhulgas riigi rikkaim mees Zong Qinghou, Hangzhou Wahaha Groupi juhatuse esimees.

Inflatsiooni kontrollimiseks lubas Wen kontrollida rahapakkumist, suurendada põllumajandustoodangut ning rakendada vajadusel hinnakontrolli meetmeid. Valitsus lubas hinnad hoida suhteliselt stabiilsena ning tagada majapidamiste tulude kasv aastas keskmiselt 7% tasemel, mis vastab prognoositud majanduskasvu tempole.

Viimased 20 aastat on palgakasv majanduse kasvutempole alla jäänud, mille tõttu on eratarbimise osakaal SKPs ka rekordiliselt madalale langenud. Sissetulekute vahe kommunistlikus Hiinas on kärisenud tasemele, mida Aafrikast väljaspool on harva leida. Keskmine aastasissetulek Hiina maapiirkondades oli 5919 jüaani ehk 900 dollarit, kirjutas Bloomberg.

Gini koefitsient, mis väljendab tulude jaotust ühiskonnas, on kerkinud Pekingi ülikooli majandusprofessori Li Shi sõnul 0.5-le. Piir, mis riskib vallandada sotsiaalsed rahutused, läheb analüütikute hinnangul 0.4 punkti tasemelt.

Hiinlaste ostujõudu aitaks tõsta ka valuuta tugevnemine, ei väsi kordamast USA valitsus. Wen lubas oma kõnes parandada vahetuskursi mehhanismi toimimist. Hiina keskpanga hinnangul on Hiina firmad valmis aktsepteerima jüaani tugevnemist 3-5% aastas.

Ambitsioonikaid eesmärke seab Hiina omale järgmiseks viieks aastaks ka kõrgtehnoloogilise tööstuse edendamiseks, keskkonnasaaste vähendamiseks ning energiakasutuse efektiivistamiseks.

„Tunnetame väga teravalt, et meil on tõsine probleem, kuna meie areng ei ole veel ei tasakaalus, koordineeritud ega kestvalt kasvusuutlik,“ ütles Wen.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. March 2011, 17:28

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing