Portugal võib järgmisena kriisiabi vajada

Sirje Rank 18. märts 2011, 00:00

Teisipäeval kärpis reitinguagentuur Moody's Portugali reitingu nelja astme kaugusele spekulatiivsest ehk n-ö rämpsvõlakirjade tasemest ning kolmapäeval toimunud võlakirjaoksjonil tuli valitsusel laenuraha eest juba oluliselt kõrgemat hinda maksta kui veel kaks nädalat tagasi.

"Portugali intressimäärad on ikka alles tasemel, mis võlakoormat pidevalt edasi kasvatavad - see tähendab, et kõikidest jõupingutustest hoolimata olukord ei parane, vaid halveneb," märkis Lloyds Banki strateeg Charles Diebel agentuuri Reuters vahendusel.

Intressimäärad tegid euroala rekordi. Riigi kümneaastase tähtajaga võlakirjade intressimäärad on juba viiendat nädalat üle 7 protsendi taseme, lüües 9. märtsil 7,7 protsendi juures euroala rekordi. Aastase tähtajaga võlakirjade oksjonil kujunes kolmapäeval nõutud intressimääraks 4,331 protsenti, võrreldes 4,057 protsendiga kaks nädalat tagasi. Sellise hinnaga ei saa valitsus kaua laenata, hoiatas Portugali rahandusminister Fernando Teixeira dos Santos.

Nagu probleeme veel vähe oleks, pingestab olukorda Portugalis kääriv sisepoliitiline vastasseis - suurim opositsioonipartei teatas, et ei ole nõus valitsuse nädala eest avalikustatud uusi kokkuhoiumeetmeid toetama, kuna see paiskaks riigi majanduse veel sügavamasse kriisi. Peaminister Jose Socrates hoiatas seepeale, et kui valitsuse kärpekava toetust ei leia, tulevad riigis ennetähtaegsed valimised ning välisabi palumine on vältimatu.

"Olen kindel, et selline kriis õõnestab rahvusvaheliste turgude usaldust ning sunnib meid välisabi paluma," ütles Socrates, kes seni on püüdnud seda sammu iga hinna eest vältida.

Säästukavad süvendavad majanduse langust. Turgude usalduse taastamiseks on Portugali valitsus vastu võtnud neli kärpekava, et viia 2009. aastal 9,3 protsendile küündinud eelarve defitsiit tänavu 4,6 protsendile SKPst ning tuleval aastal 3 protsendile.

Muu hulgas on valitsus kärpinud kuus enam kui 1500 eurot teenivate avaliku sektori töötajate palku 5 protsendi võrra ja tõstnud käibemaksu 23 protsendile. Nädal tagasi kinnitatud abinõud kärbivad defitsiiti täiendava 0,8 protsendi ulatuses SKPst.

Opositsiooni vastuseisu tõttu on kärbete elluviimine küsimärgi all, märkis agentuur Moody's Portugali reitingut alandades, nimetades teise olulise põhjusena riigi majanduse nõrka seisu. Portugali keskpanga prognoosi järgi kahaneb riigi SKP tänavu 1,3 protsenti, lisaks on 11,1protsendine tööpuudus kõrgeimal tasemel 1998. aastast.

Analüütikute hinnangul ei aita Portugali suhtes investorite usaldust tõsta ka euroala kriisimehhanismi tugevdamine ja selle volituste laiendamine, milles euroala valitsusjuhid läinud nädalavahetusel kokku leppisid. Liiga vähe, liiga hilja. Agentuuri Reuters küsitletud 45 analüütikust arvas 60 protsenti, et Portugal välisabi palumisest ei pääse.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:49
Otsi:

Ava täpsem otsing