Sirje Rank • 29. märts 2011 kell 13:07

Rootsi kasvuhoogu pidurdab tööjõupuudus

Rootsis hakkab majanduskasvu pidurdama tõsine tööjõupuudus, ehkki töötuse määr riigis on kõrge, nendib Rootsi ettevõtjate organisatsioon Svenskt Näringsliv oma värskes majanduskonjunktuuri prognoosis, pealkirjastades selle sõnaga "Mismatch" (ebakõla).

See ei puuduta üksi Rootsi majandust, kus erinevused selle vahel, millist tööjõudu ettevõtjad vajavad ning mida tööjõuturul on pakkuda, on tööandjate hinnangul juba lausa rekordilised, kirjutab Rootsi majanduslehe Dagens Industri veebiväljaanne. Süvenevad ka lõhed riigi erinevate piirkondade vahel. Rahvusvahelisel tasandil napib naftat, tooraineid, toidukaupu ning nüüd ka Jaapanis valmistatud elektroonikatööstuse komponente, mis hinnad üles ajab. Paljud tootmisvõimsused seisavad samal ajal jõude.

Rootsi majanduse perspektiive hinnates prognoosib Svenskt Näringsliv sel aastal 3,9% suurust SKP kasvu ja tuleval aastal 2,8% suurust kasvu. Võrreldes eelmise prognoosiga detsembris on kasvunumbreid kõrgemaks korrigeeritud.

Organisatsiooni peaökonomist Stefan Fölster prognoosib, et globaalne hinnatõus sunnib keskpanku intressimäärasid tõstma. See pidurdab majanduskasvu ajal, mil hinnatõus jätkub. Tulemuseks on 1970ndatega võrreldes "kerge stagflatsioon".

"Erinevus 1970ndatega seisneb selles, et praegu on maailmamajanduses arenevate riikide näol tugev kasvumootor," ütles Fölster.

Rootsi majandust nimetab Fölster tiigri asemel pigem känguruks, mis langusest kiirest toibus, kuid millel nüüd seisab ees normaalsem kasvuperiood.

Hetkel kuum