Anne Oja • 13. aprill 2011 kell 14:36

Omavalitsuste eelarvekriis pikeneb kaks aastat

Tulubaasi kärbe venitab omavalitsuste eelarvekriisi kahe aasta võrra pikemaks, teatas Eesti Linnade Liidu (ELL) tegevdirektor Jüri Võigemast.

Rahandusministeeriumi värske majandusprognoosi alusel on linnade ja valdade tulubaasi taastumist prognoositud alles 2015 aastaks. Kriisiperioodi läbimiseks ja tulubaasi 2008. aasta taseme taastamiseks, mis oli 901 miljonit eurot, kulub kohalikel omavalitsustel kevadprognoosi kohaselt tervelt 7 aastat.

Linnade Liit soovib tähelepanu juhtida asjaolule, et omavalitsused on olnud alates 2009.aastast keerulises situatsioonis, sest eelarveaasta keskel kärbiti omavalitsustele eraldatavaid vahendeid. Samasse perioodi jäi ka majanduslangusest tingitud tööpuuduse kasv ning elanike toimetulekuprobleemide suurenemine. Maksed pensionisüsteemi teise sambasse plaanib riik taastada, samas ei räägita prognoosi dokumendis omavalitsuste tulude taastamisest.

Sellest tulenevalt leiab Linnade Liit, et valitsus peaks kriisisituatsioonis tehtud otsused ümber vaatama ning omavalitsusele tulubaasi taastama.

Linnade Liit taotleb kohalikele eelarvetele laekuva üksikisiku tulumaksu osa taastamist tasemel 11,93%. Tulubaasi taastamise korral säiliks ka linnadel ja valdadel väljavaade koos ülejäänud avaliku sektoriga samas rütmis 2013. aasta lõpuks kriisist taastuda, vastasel juhul lükkuvad väljavaated veelgi ebamäärasemasse tulevikku.

Kohalike eelarvete vahendeid kasutatakse seaduse kohaselt kohaliku elu korraldamiseks ja ülesannete täitmiseks nii lasteaedades, koolides, kultuuris, spordis, noorsootöös, huvihariduses ja sotsiaalhoolekandes, aga samuti heakorraks, teede korrashoiuks ja tänavavalgustuseks ning paljude muude ülesannete täitmiseks. Kohalike omavalitsuste tulubaasist kaetakse Euroopa Liidu investeeringute omaosalus ning kõik muud investeeringud, mis linnades ja valdades tuleb teha.

Hetkel kuum