Tootmise juhtimise meetodid

Anton Ovsjankin 15. juuni 2011, 00:00

Kvaliteedijuhtimine ja efektiivsuse tõstmine on saanud viimasel ajal tootmise lahutamatuks osaks. Ettevõtted otsivad viise enda konkurentsivõime suurendamiseks ning sellele aitavad kaasa erinevad Lean-filosoofiad, metoodikad ja terviklikud juhtimissüsteemid.

Lean'i evolutsioon. Toyota ja teiste Aasia ettevõtete edu ainult toidab huvi kulusäästliku tootmise vastu.

Idamaiste teooriate ja tavade lihtne kordamine ja ülekandmine ei too tihtilugu soovitud tulemust. Rakendamise evolutsioon seisneb teooriate ja tavade pakendamises.

Filosoofia - 1980. Algselt oli Lean'il filosoofiline iseloom. Näiteks Kaizen, millel ei ole kindlaid juhendeid ega tingimusi, on pigem seotud organisatsiooni vaimuga. Kaizen sündis Jaapanis algul just hinges. See juhtus tänu keerulistele asjaoludele ning kindlale soovile olla parim.

Juurutades tänapäeval Kaizenit kui süsteemi, mis pidevalt muudab ettevõtet paremaks, ei tugineta ainult vaimule, pühendumusele ja personali kaasatusele.

Metoodika 1981-2000. Aja möödudes sai Lean järjest populaarsemaks ja selle ideid osteti hea meelega läänemaailmas ning natuke hiljem ka Euroopas. Idamaiste tarkuste paremaks seedimiseks pakendatakse neid läänepakenditesse, justkui "Lean algajate jaoks". Turule ilmuvad sellised metoodikad, nagu on näiteks 5S - vajalike teadmiste väikepakett. Meie jaoks on see juba selgem ja mugandatud metoodika.

Juhtimissüsteem 2001-2010. Viimasel ajal ei piisa ainult metoodikatest ja tavadest. Kõigil sai isu täis teooriast, on loetud hulganisti raamatuid, katseid saadud teadmisi rakendada on veelgi rohkem.

Kõik see viis mõttele, et on vajalik luua terviklik Lean-juhtimissüsteem, mis toetaks ja arendaks kulusäästlikku tootmist.

Abiks tuleb nn 20 võtit - läbimõeldud juhtimissüsteemiga metoodikate pakett. See sisaldab kõike parimat: valmis kontroll-lehti (check-listid) koos juhenditega, kuidas läbi viia auditid ning tegeleda tulemuste monitooringuga koos visualiseerimisega, vorme parandusettepanekute sissekannete haldamiseks ning ka muid lahendusi, mis tagavad Lean'i järjepideva rakendamise.

Kõik on tehtud Word'is ja Excel'is ning on lihtne ja selge. 20 võtme süsteemi evolutsioon seisneb selles, et on üksikasjaliselt ära toodud kogu teooria ning selle rakendamine, ning kõige olulisem - on olemas valmis tööriistad (vormid, hindamis- ja benchmarking-süsteem, visualiseerimine), mis annavad võimaluse arendada Lean'i Lääne-Euroopa töötajate töölepühendumise tingimustes.

Kogemuste põhjal võib väita, et kõik 20 võtit juurutanud ettevõtted on teistest paremini hakkama saanud Lean'i juurutamise ning arendamisega.

Leani põhimõtetega E-juhtimissüsteem - 2011. E-juhtimissüsteemi alus on 20 võtit, ISO 9001 või ettevõttele sobiv segu parimatest metoodikatest.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:11

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing