Tamla: majanduse halvenemine võimalik

Fredy-Edwin Esse, California 19. august 2011, 14:37

Majandustsükli edasine halvenemine on võimalik, ütles Kristjan Tamla Swedbanki Balti investeerimiskeskusest.

Millistel makromajanduslikel uudistel tasub investoril silma peal hoida?

Esimesed laekuvad uudised, mis peegeldavad majandustsükli arengut on pea alati nn kindlustunde indikaatorid. Piltlikult öeldes on tegu ettevõtete või tarbijate käest saadud vastustega, mis vastavad küsimusele "kuidas võrreldes eelmise kuuga on olukord muutunud".

Üldiselt on sellised indikaatorid ajalooliselt suhteliselt hästi ära näidanud majandustsükli pöördepunkte, kuid buumi tippudes ja languste põhjades kipuvad need pigem üle reageerima – näitavad buumi tegelikust suuremana ja langust tegelikust sügavamana.

Täna on viimase kuu aktsiaturgude languse perioodile jäänud sääraseid küsitlusi avaldatud USAs paar-kolm tükki. Tuleb tõdeda, et need kõik on maalinud majanduses toimuvast märksa mustema pildi kui analüütikute konsensus ootas.

Kuna need indikaatorid on osaliselt emotsioonidel tuginevad, siis on tõenäoline, et ka lähiajal avaldatavad analoogilised kindlustunde näitajad tulevad üsna madalad. Turgude languse perioodidel see sageli nii on. Majandustsükli tegelikust aeglustumisest parema pildi ettesaamiseks soovitaks järgida rohkem n-ö reaalsetele andmetele tuginevat uudistevoogu.

Ühe näitena tooks välja finantssektori erinevad näitajad (krediidi kasv jms), mis ajalooliselt on suhteliselt varajases staadiumis peegeldanud majandustsükli liikumisi. 

Kui reaalne on viimaste arengute valguses uus masu Euroopas ja USAs?

Täna on üheks probleemiks see, et eelarve- ja rahapoliitilised võimalused majanduse kiireks ergutamiseks on enamikes riikides väga piiratud. Eelarve puudujääke kuidagi suurendada ei saa ja intressid on juba toodud ajaloolises perspektiivis rekordiliselt madalale.

Majanduse toetamise võimalused on pigem struktuursemat laadi (tööturu seaduste ettevõtlust toetavamaks muutmine, riikliku sekkumise vähendamine erinevates majandusharudes jms), mille positiivne mõju avaldub aga pikema perioodi jooksul. Selles valguses on majandustsükli edasine halvenemine võimalik.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. August 2011, 14:28
Otsi:

Ava täpsem otsing