Kahe kümnendi suurim aktsiaralli

Fredy-Edwin Esse 30. august 2011, 00:00

Kreeka aktsiaturg sai esmaspäeval üllatava tõuke, kui levisid kuulujutud, et kaks riigi suurpanka plaanivad ühineda. Tulemuseks viimase kahekümne aasta kõige suurem tõus Kreeka börsil.

Tekib Kreeka suurim pank. Eile lekkis uudisteagentuuri Bloomberg kaudu uudis, et Kreeka suuruselt teine ja kolmas pank - EFG Eurobank Ergasias SA ning Alpha Bank SA - plaanivad varade kindlustamiseks ja majanduslanguse üleelamiseks leivad ühte kappi panna. Pankade ühinemine tähendaks Kreeka suurima panga tekkimist, kel oleks varasid üle 150 miljardi euro, kontoreid üle 2000 ning hoiuseid enam kui 80 miljardi euro väärtuses. Bloombergiga rääkinud inimese sõnul on juba praegu Alphas osalust omavad Katari investorid ka uue panga tegemiste juures.

"Kreeka suurimate pankade ühinemist ja samaaegset kapitali lisandumist tervitaksid nii turud, regulaatorid kui ka poliitikud," ütles UBSi pangandusanalüütik Alexander Kyrtsis. "Kapitali on vähe ja tehing võimaldaks pankadel paremat ligipääsu turule ja püüda erainvestoreid."

Ralli, mida on pikisilmi oodatud. Selle uudise valguses liikus National Bank of Greece'i aktsia ajaloo suurima tõusu suunas ning Piraeus Banki aktsia oli tegemas viimase 18 aasta suurimat tõusu, kumbki üle 28% plussis. Eurobanki ja Alpha aktsiatega kauplemine oli börsi teatel peatatud, sest pankade juhatused kogunesid.

Alates 2007. aasta oktoobrist on Kreeka börs kukkunud 84% ning Bloombergi andmetel on 2011. aastal 24 arenenud riikide börside seas kõige kehvemini esinenud börs. Kuid eile pärastlõunase seisuga oli Athexi komposiitindeks plussis 11,58%ga, liikudes parima ühepäevase tõusu suunas pärast 1990. aasta detsembrit.

Loodetavasti annab eilne pankade ühinemise plaan eeskuju ka teistele institutsioonidele oma tegevuse efektiivistamiseks. Samuti on oluline investorite optimism, millega asuti aktsiaid krabama. Loodetavasti kandub see edasi ka järgmistesse päevadesse ja teistesse riikidesse.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. December 2011, 16:42
Otsi:

Ava täpsem otsing