Meeldejääv august

Romet Kreek 02. september 2011, 00:00

Augustikuu börside möll oli mõtlemapanev. Investor Toomasele lõppes juuli olukorras, kus aktsiate osakaal oli 61 protsenti. Langeval turul ei olnud see hea. Sestap sai kahes laines müüdud portfellis aktsiate osakaal 23 protsendile. Siiski oli aeg hea ka aktsiate ostuks. Toomas ostis augustis kahes jupis Varssavi börsil Poola vasekaevandaja KGHM Polska aktsiat. Võib ju öelda, et tsüklilise ettevõtte aktsia ostmine majanduste jahtumise ajal ei ole mõistlik tegu, kuid imponeerisid selle ettevõtte kõrge dividenditootlus ja madal hinna-kasumi suhtarv. Kindlust lisas see, et ettevõte on maandanud suures osas mitmeks aastaks oma toodangu, vase, hinnariski ja ka lühemaks ajaks valuutakursiriski. Ettevõttelt oodatakse pigem ettevõtete või varade ostu uudiseid, mitte dividendi suurendamist, kuigi võimekust viimaseks ettevõttel jagub.

31. augustil oli Toomasel aktsiate osakaal 28 protsenti. Aeg on huvitav. Kas turg pöörab tõusule või jätkub langus - see on miljoni dollari küsimus. Viimaseks puhuks on Toomase portfell hea, aga kui tõus osutub jätkusuutlikuks, on lugu kehv, kuna aktsiaid on vähe.

Portfell kukkus augustis 4,9 protsenti, 182 916 eurole ehk vanas vääringus umbes 2,86 miljonile kroonile. Suurpuhastuse järel on portfellis seitsme ettevõtte aktsiad, neist Poola vasekaevandaja on uustulnuk. Aktsia on keskmise soetushinnaga võrreldes europõhiselt teeninud juba 6,6 protsenti kasumit.

Tõeliselt kole aktsia portfellis oli augustis Cramo, mis on suutnud kuuga kukkuda ligi 35 protsenti. Mõneti kahju, et ei saanud likvideeritud kogu selle aktsia positsiooni.

Jätkuvalt armastab investor Toomas dividende. Kui panustada börside ja majanduste tõusule, vääriksid ostmist tsükliliste ettevõtete aktsiad. Kui neile lisandub hea dividenditootlus, siis seda parem.

Kui vaadata portfellis olevate ettevõtete dividenditootlust, siis ega siin pidu ei ole. Kahjumliku Cramo dividenditootlus on üks protsent. Naftakompanii Apache'i dividenditootlus on nigelad 0,6 protsenti. Vasekaevandaja Southern Copperi jooksev dividenditootlus on head 6,5 protsenti. Microsofti dividenditootlus on 2,4 protsenti. ABB tagastas kapitali, dividenditootlust aktsial ei ole. Royal Vopaki dividenditootlus on kaks protsenti. KGHMi dividenditootlus on 8,6 protsenti.

Hinna-kasumi suhtarv oli aktsiatel järgnev: Cramo negatiivne, Apache 9,8, Southern Copper 14,4, Microsoft 10,1, ABB 15,9 ja Royal Vopak 11,8. Uustulnuka KGHMi aktsia hinna-kasumi suhe oli 5,1. KGHM on väga odav, Apache, Microsoft ja Royal Vopak on atraktiivsed, mida ei saa öelda ABB, Southern Copperi ja iseäranis Cramo kohta.

Mida kujutab endast KGHM Polska Miedz? KGHM otsib aktiivselt kaevandusvarasid geopoliitiliselt stabiilse tegevuskeskkonnaga riikidest - kogu Euroopast (v.a Venemaa), USAst, Kanadast, Mehhikost, Peruust, Tšiilist ja paarist Lõuna-Aafrika riigist. Ettevõte on müümas 24,39protsendist osalust telekomifirmas Polkomtel.

Ettevõtte vasemaagi kaevandamise litsentsid Poolas lõpevad 2013. aastal. Ettevõte loodab need pikendada maksimaalseks võimalikuks perioodiks ehk 50 aastaks. Vase ja hõbeda hinna risk on suuresti maandatud 2013. aastani ja valuutarisk 2012. aasta lõpuni.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:59
    Otsi:

    Ava täpsem otsing